09 Август, 2020
0.0233

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Објавено во: Стил 07 Јули, 2020

Со ултрамаратонско трчање се занимава од 2012. Во 2014 станала првата македонска ултрамаратонка која на Мон Блан во Франција истрчала 168 км, што е приближно растојание колку од Скопје до Охрид. Четири години подоцна ја родила ќерката Марта и целосно му се посветила на мајчинството, а сега полека почнува да му се враќа на планинското трчање.

Ова е накусо приказната на Светлана Стојаноска Ивановска, чиј сопруг Жикица Ивановски минатата недела заедно со Дарко Роглев, обајцата ултрамаратонци, во еден ден 17 пати последователно го искачија највисокиот рид над Штип, Клисибаир. Што ги движи овие луѓе кон вакви подвизи, кои ги тестираат границите на телото и на умот?

Читајте повеќе на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава