20 Септември, 2018
0.3118
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Путин незадоволен од играта, задоволен од резултатот

Објавено во: Стил 08 Јули, 2018


Рускиот претседател Владимир Путин бил задоволен од она што досега Русија го постигна како домаќин на Светското фудбалско првенство, но не бил задоволен од прикажаната игра во последните настапи, според она што може да се протолкува од пренесувањето на медиумите.

Русија синоќа загуби на пенали од Хрватска во четвртина-финалето на Мундијалот, додека наместо Путин, на трибините како официјален претставник беше премиерот Димитриј Медведев.

Самиот пласман на Русија во четвртфиналето е огромен успех за оваа земја. Во моментов тие немаат состав за големи дострели, а тоа добро го знае и претседателот Владимир Путин кој упатил честитки до фудбалерите.

Реакцијата на Путин ја пренесе селекторот Стнислав Черчесов, за кого медиумите тврдат дека бил во постојана комуникација со рускиот лидер откако е почнато Светкото првенство.

„Премиерот Дмитри Медведев беше со нас во соблекувалната, претседателот Путин ни се јави на телефон и ни честиташе за добрата игра. Ни рече дека она што го правевме на теренот е феноменално и дека цела Русија е горда на нас. Но, ни рече и дека тука не треба да застанеме, треба да одиме напред, да го креваме нивото за да дојдат и уште поголеми успеси“, изјави селекторот Черчесов.

По натпреварот се огласи и портпаролот на Кремаљ кој исто така рече дека Путин е горд на руската репрезентација.

„Претседателот Путин го гледаше натпреварот и навиваше за својата репрезентација. Изгубивме во чесен и величествен натпревар. Фудбалерите за нас и понатаму се големи, тие се херои. Гинеа на теренот, горди сме на нив“, е официјалната реакција на руските власти пренесена од портпаролто Дмитриј Песков.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат