20 Март, 2023
0.0197

ПУТИНОВИОТ ПРОПАГАНДИСТ ГО ФАЛИ МИЛАНОВИЌ - „Тоа не го кажува било кој, туку претседателот на Хрватска“

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Владимир Соловјев, главниот пропагандист на рускиот претседател Владимир Путин, во својата емисија ги пренесе изјавите на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за војната во Украина.

Очигледно, Милановиќ го воодушевил Соловјев со изјавата дека Америка преку Украина води прокси (посредничка) војна против Русија. „Без разлика колку Западот се обидува да го убеди светот дека нема да стане една од страните во конфликтот, сите одамна сфатија дека војната е во полн ек“, рече Соловјев во својата емисија на руската државна телевизија Русија. 

Ова го вели Зоран Милановиќ“, рече Соловиев, по што беше пренесена изјавата на Зоран Милановиќ за војната во Русија.

„Вашингтон и НАТО водат прокси војна против Русија преку Украина. И обратно. Меѓутоа, ако ја немате крајната цел, ако немате план, тогаш завршува како Авганистан“, рече Милановиќ. „Планот не може да биде смена на Путин. Планот не може да биде санкции. Ова е глупост. Нема да постигнеме ништо. Не го скршија ни Милошевиќ со санкции. Одат од војна во војна. Што да бидеме ние? Американски робови? " додаде хрватскиот претседател.

„Добро е што се појавуваат политичари како претседател на Хрватска“

Пропагандистот на Путин Соловјев потоа ја коментираше изјавата на Милановиќ: „Тоа не го вели последниот човек во Европа, туку претседателот на Хрватска“.

Во истата емисија изјавите на Милановиќ ги пофали еден од гостите на Владимир Соловјев, претседателот на комисијата за одбрана во рускиот парламент Андреј Партаполов. Добро е што има политичари кои почнуваат да размислуваат за сопствениот народ, како претседателот на Хрватска“, рече Картаполов.

Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора