26 Јануари, 2021
0.0196

Рама и натаму не кажува од каде му се вакцините

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2021

Албанија вчера започна со вакцинација против коронавирусот благодарение на донацијата на 975 дози, но албанскиот премиер Еди Рама и натаму не открива од каде  е донацијата, а се знае единствено дека е неименувана членка на Европската Унија.

Вакцината меѓу првите ја прими токму Рама и кажа дека му е забрането да открие кој е донаторот на првите вакцини доставени до Албанија.

Главната кампања за вакцинирање во земјата ќе следната недела. Тој сепак се пожали дека ЕУ го запоставила регионот околу прашањето за дистрибуирање на вакцините.

„Се покажа дека стратегијата и насоката кои ЕУ ги постави за инвестирање во програмата Ковакс се неодредени во времето. Ако го чекавме Ковакс, и понатаму ќе чекавме и никој не знае колку ќе трае тоа“, беше критичен Рама.

Првите 10.000 нарачани дози по транспарентен пат од Фајзер треба да стигнат следната недела во Албанија.

Според министерката за здравство на Албанија, Огерта Манастирлиу, првиот ден поминал во најдобар ред, со вакцинирање на 50 лекари и медицински сестри од Инфективната болница „Шефќет Ндроќи“.

- Денес продолжуваме во Центарот за имунизација на стадионот „Ер Албанија“, на епидемиолози, лекари и медицински сестри од првата линија на фронтот со невидливиот непријател, рече таа.

Сите лица кои биле вакцинирани, имаат пополнето образец со детални информации за нивниот здравствен статус.Можеби ќе ве интересира

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња