11 Декември, 2019
0.0186

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2019

Сашо Дракуловски си заминува од директорската позиција во Сава осигурување, дознава Фактор. 

Според нашите сознанија, на овој чекор се одлучил поради лични причини, како и поради свои идни планови. 

Дракуловски заминува од директорската позиција, но засега не се соопштува кој ќе го замени раководењето на компанијата. Промените во менаџментот на Сава осигурување не се официјално потврдени.

Дракуловски е генерален директор на компанијата од крајот на минатата година, период во кој успешно ја извршуваше својата функција. 

Сава осигурување е во сопственост на словенечката компанија Сава Ре која во 2007 година го откупи мнозинскиот пакет акции од Табак Осигурување. Во ноември 2011 година компанијата го заврши процесот на ребрендирање и стана „Сава осигурување“ а во мај 2019 година станува Осигурителна групација Сава (SavaInsuranceGroup).


Можеби ќе ве интересира

Кој е најербап во Прилеп?

Кој е најербап во Прилеп?

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари

Паѓа цената на бензинот, а како ќе се продава дизелот по полноќ

Паѓа цената на бензинот, а како ќе се продава дизелот по полноќ

Колку и да им вртат раце Американците, Бугарија ќе мора да го пушти гасот од „Турски тек“

Колку и да им вртат раце Американците, Бугарија ќе мора да го пушти гасот од „Турски тек“

Кој е кумановецот чии фирми направија 100 милиони евра приход лани

Кој е кумановецот чии фирми направија 100 милиони евра приход лани

ИНТЕРВЈУ ТРИФУН КОСТОВСКИ: Не ја продаваме Еуростандард банка - со новиот менаџмент таа пак ќе биде силна

ИНТЕРВЈУ ТРИФУН КОСТОВСКИ: Не ја продаваме Еуростандард банка - со новиот менаџмент таа пак ќе биде силна

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?