21 Септември, 2021
0.0220

Само Македонија и Албанија од Балканот не му продавале оружје на Авганистан, сега е во рацете на Талибанците

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2021

Во минатото, балканските земји му предадоа големи количини на пешадиско и друго оружје на Владата во Кабул преку директна продажба или донации, а денес ова оружје е претежно во рацете на талибанците кои неодамна ја презедоа власта во Авганистан.

Ова го наведува порталот Balkan Security Network, повикувајќи се на податоците од Регистарот на конвенционално оружје на ОН.

Порталот потсетува дека од соборувањето на првиот талибански режим во 2001 година, започна опремувањето на авганистанската војска и полиција, преку донации или директна продажба на оружје, со надзор и поддршка на САД и нивните сојузници. Земјите од регионот започнаа со испорака во 2003 година.

Србија извезе големи количини пешадиско оружје во Авганистан, а повеќето лесни и тешки митралези од фабриката „Застава Оружје“ од Крагуевац.

Според извештаите на ОН, српските компании продале 975 пиштоли и револвери, 416 карабини и 3.900 автоматски пушки на Авганистан. Во периодот од 2009 до 2017 година, набавени се 15.084 лесни митралези (веројатно М84) и 9.509 тешки митралези од 12,7 мм од Србија од популарниот М02 Којот.

Словенија донираше осум минофрлачи М69А од 82 милиметри, наследени од ЈНА. Следуваше нова донација од 60 минофрлачи од ист тип во 2007 година. Авганистан, исто така, набави седум оклопни возила „Кугуар“ МРАП преку Словенија.

Авганистан доби дури 84 хаубици Д30Ј од складиштето на Вооружените сили на Босна и Херцеговина, врз основа на процесот на решавање нсо вишокот оружје, муниција и мини. БиХ донираше 19.500 автоматски пушки М70, 1.000 автомати од 9 мм ЕРО и 400 митралези М72 на Кабул. Исто така, БиХ и продаде 4.900 автоматски пушки на авганистанската влада.

Романија и продаде на владата во Кабул 1.169 карабини, 8.243 митралези, 26.065 автоматски пушки и 3.960 лесни митралези. Доставени се 1.332 тешки митралези, како и 2.656 фрлачи на гранати, модели АС-9 и РПГ-7.

Веднаш по стекнувањето независност, Црна Гора донираше 1.500 автоматски пушки М70 и митралези М72 на Авганистан.

Унгарија донираше и голема количина оружје. Тоа се 21.480 пушки АМД-65 и митралези 920 РПК. Хрватска, исто така, донираше 16.000 автоматски пушки АК-47 на владата во Кабул.

Авганистан купи 4.420 автоматски пушки, 12 лесни митралези и 10.206 фрлачи на под-цевка и рачни гранати од Бугарија. Има и 1.047 топови отпорни на куршуми и тешки противтенковски фрлачи на гранати.

Грција имаше најмалку бизнис со оружје, донирајќи 300 автоматски пушки АК-47 и осум американски М-4 на Авганистан.


Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда