12 Јули, 2020
0.0296

Само минута до 12: Одлуки во последен момент што го сменија целиот тек на историјата

Објавено во: Стил 25 Јуни, 2020

Една минута не е многу време во секојдневниот живот, но за само 60 секунди сè може да се промени, животите можат да се создадат или уништат, битките можат да бидат изгубени или да се победи.

Дали верувате ако некој ви рече дека само еден збор може да инспирира револуција или дека историјата може да се промени кога ќе се вратите од годишен одмор? Може! „Bordterapi“ направи список на одлуки што беа донесени во последната минута, а по што светот веќе не беше ист.

Атентат на Линколн

Претседателот Абрахам Линколн за малку немаше да присуствува на посетата на „Форд театарот“ на 14 април 1865 година, откако Улис Грант и неговата сопруга Мери - гости на Линколн во текот на вечерта - се откажаа од заминувањето во последната секунда. Сепак, Линколн рекол дека се очекува од него да биде таму. Останатото е историја.

„Бомбардирањето на Хирошима“

Кокура, град во Јапонија, беше една од целите на нуклеарниот напад на САД врз Јапонија. Како што бомбардерите се приближувале, сфатиле дека е премногу облачно за да летаат и го насочија нивниот напад кон Нагасаки.

За сите други на Машки магазин овде 


Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?