06 Март, 2021
0.0225

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2021

Дејан Миленковиќ Багзи, раководител на Службата за специјални истражни методи (ССИМ) на Управата за криминалистичка полиција при Министерството за внатрешни работи на Србија, го прислушувал претседателот Александар Вучиќ и неговото семејство - по директна наредба на Дијана Хркаловиќ, поранешен државен секретар на ова министерство.

На рочиштето, Миленковиќ решително рече дека сторил сè по нејзина наредба и транскриптите од прислушуваните разговори меѓу Вучиќ и неговото семејство и ги доставил на неа лично. Постои основано сомнение дека овие записници завршиле кај мафијашите од „кавачкиот клан“, пишува српски Телеграф.

На тој начин, Миленковиќ го потврди сведочењето на околу 50 вработени во МУП, кои беа испрашувани од инспекторите на секторот за внатрешна контрола. Нивните изјави целосно се совпаѓаат. Сите тие сведочеа дека Хркаловиќ е мозокот на целата операција, како и возачите кои на рочиштето рекоа дека ги пренеле транскриптите на одредени лица. 

Затоа, според веродостојни информации на српските медиуми, се очекуваат бројни апсења вклучени во невиден скандал.

"Поранешната државна секретарка неколку часа одговараше на прашањата на полицијата. Нејзините одговори главно беа дека не се сеќава, дека не е информирана. Промената во ставот и однесувањето се виде кога ја прашаа за клиентот, дали стои некој зад тоа и кој бара разговорите на шефот на државата да сер прислушуваат тајно и без овластување“, велат извори од истрагата.

фото и извор Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа