18 Мај, 2021
0.0244

СЕКОЈА НОВА МУТАЦИЈА НА ВИРУСОТ Е ПОЛОША: Има индикации дека бразилскиот сој се појавил во Србија, предупредува д-р. Вукичевиќ

Објавено во: Балкан 13 Април, 2021

Директорката на ковид-болницата во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, за РТС изјави дека има индикации дека бразилскиот сој на корона вирусот се појавил во Србија и дека британската варијанта е сè уште најприсутна меѓу пациентите. Таа предупредува дека секој нов сој на вирусот е многу полош од претходниот и во однос на преносливоста и во однос на морталитетот и апелираше до граѓаните да се вакцинираат.

Потенцира дека сè уште не може да дава оптимистички изјави во врска со пандемијата, бидејќи нема несто за опуштање.

-Има многу млади луѓе кои се на одделите за интензивна нега и се ставени на апарати за вештачко дишење, предупреди д-р. Вукичевиќ и посочи дека најчесто станува збор за пациенти кај кои е детектиран британскиот сој кој се карактеризира со висока преносливост, дава потешка клиничка слика, побрза хоспитализација и поголема смртност. Апелирам до јавноста да се вакцинира, дури и оние кои го надминале ковидот, по четири до шест недели, исто така, може да се вакцинираат, порачува д-р Вукичевиќ.

Таа посочи дека вакцинираните лица, кои исто така биле заразени со вирусот Корора, се опоравуваат во 99 проценти од случаите.


Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува