18 Август, 2018
0.3223
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Шекеринска: Националните институции ќе бидат преименувани

Објавено во: Македонија 14 Јуни, 2018

Министерката за одбрана и потпретседател на Владата, Радмила Шекеринска вечерва во Фактор магазин изјави дека договорот не се занимава со имиња на конкретни инстутуции, но има јасна одредница. 

„Сѐ она што е национално, етничка припадност, сѐ она што е врзано со Македонците, во Македонија ќе продолжи да го носи атрибутот македонско. Она што е врзано со државата, ќе биде прилагодено на решението коешто е усогласено. Јас како граѓанин и како човек ќе продолжам да бидам Македонка, и тоа никој нема да може да ми го негира, но  ќе бидам министер во Владата на Република Северна Македонија. Мислам дека тоа е решение кое ги охрабрува сите граѓани, кои се плашеа дека било каков компромис значи напад врз нашиот идентитет и посебност, а покажува дека тоа не е така. Сиве овие години имаме многу договори со ЕУ, Фронтекс последно се преговараше подолго време меѓу другото и заради ова прашање. Во Македонија постоеше страв дека ќе стои македонски јазик, меѓутоа тоа нема да може да се преведува. Договорот е добар затоа што предвидува македонски јазик, преведено на сите јазици, предвидува чиста формулација за државјанството, македонско, и тоа исто така ќе биде преведено на сите јазици“- вели таа. 

Додава дека се подготвени за избори. 

„Ние сметаме дека ако тоа помогне на успешен референдум, и појасно граѓанско изјаснување, дека и тоа е опција којашто ние сакавме да ја носиме заедно со опозицијата, меѓутоа дека ние како Влада, ќе носиме одлуки коишто се паралелни со нашата одговорност. Ми стана јасно на почетокот на јуни дека ВМРО-ДПМНЕ барата избори кои нема да бидат брзи. И јасно ни е зошто бегаат, затоа што ќе изгубат“- вели Шекеринска. 

За избори со референдум ќе одлучат врз основа на интересот на граѓаните. 


Можеби ќе ве интересира

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Времето денес ќе биде вакво

Времето денес ќе биде вакво

ДЕНЕС ИМАТЕ ШАНСА: Видете одблиску со што располага АРМ

ДЕНЕС ИМАТЕ ШАНСА: Видете одблиску со што располага АРМ

ДОСТА БЕШЕ ОДМОР: Пратениците се одморија, време е да се фатат за работа

ДОСТА БЕШЕ ОДМОР: Пратениците се одморија, време е да се фатат за работа

ОВИЕ ГОДИНИ БИЛЕ ЗЛАТНИ ЗА ТУРИЗМОТ: Кога Македонија имала најмногу туристи?

ОВИЕ ГОДИНИ БИЛЕ ЗЛАТНИ ЗА ТУРИЗМОТ: Кога Македонија имала најмногу туристи?

АКО ТРГНУВАТЕ НА ПАТ: Гужва е на границите, еве колку се чека на Богородица

АКО ТРГНУВАТЕ НА ПАТ: Гужва е на границите, еве колку се чека на Богородица