02 Март, 2021
0.0236

Шекеринска: Се изнервирав за Мијалков

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2021

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во синоќешната емисија „Клик Плус“ на ТВ21 за веста дека му застарува едно од делата на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, ја прифатила во шок и неверување. Таа бара реална одговорност за прислушувањето, бидејќи како што вели, се друго ќе биде прифатено со голема резерви.

„Помалку се шокирав и изнервирав кога ја прочитав првата информација. Сите го сметаме тоа како пра-делото. Јас не мислам дека прислушувањето било единствениот грев, но тоа е гревот кој ги создаде другите нивни гревови – бидејќи не преслушуваа сите после извесно време мислеа дека можат се да прават“, ја искоментира веста Шекеринска.

На поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, нема да му се суди за уништувањето на опремата за прислушување, затоа што кривичното дело за кое се гонеше му застари. Судскиот процес „Тврдина-Таргет“, кој се однесува на незаконското прислушување во периодот меѓу 2008 и 2015 година се наближува кон крајот, а поради застарување ќе отпадне едно од кривичните дела на Мијалков. Застарува влијанието на Мијалков за уништувањето на опремата со која се вршело прислушувањето, а носечките кривични дела за нелегално прислушување остануваат. Предметот „Тврдина - Таргет“ го отвори СЈО. 
Можеби ќе ве интересира

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија