18 Февруари, 2019
0.3738
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Си ја прекинавме сопствената свадба: Интервју со актерската двојка Ристов

Објавено во: Стил 06 Август, 2018

Да се трудиш да го насмееш, да сакаш да се „глупираш“ со него иако не ти се годините за тоа. И најважното – никогаш да не престанете да си давате нежност и да си кажете дека се сакате и дека животот никогаш не би бил доволно исполнет без него. Потсетувајте се, луѓе! Сакајте се! Кажете си! Смејте се! Животот е краток за да сме себични.

„Има една среќа во животот. Да сакате и да бидете сакани.“- вака напиша француската новелистка Џорџ Сенд. Роберт и Мирјана Ристов се едни од оние среќни луѓе кои во целост ја разбираат и живеат оваа порака.Тие се партнери и на „даските што живот значат“, но и во домот што значи сѐ на светот. Како актерски пар со безброј заеднички проекти зад себе, го минуваат целото време заедно, но и по 12 години брачна заедница, секојдневието не им е монотоно. На работа се колеги, а дома се родители на 7-годишниот Василиј. 

За Женски Магазин, открија детали од својата љубовна приказна, посветена на семејството, театарот и среќата.

* Како се запознавте и како започна вашата љубовна приказна?

Р: Сѐ почна во ТЕАТАР! Со разговорите по претставата, за претставата, за живеењето на сцената и за живеењето надвор од сцената!

М: Роберт Ви одговори погоре.

* Колку сте слични, а колку различни, со оглед на тоа што имате иста професија?

Р: И двајцата сме посветени на семејството, и двајцата сакаме театар, сакаме да гледаме добра претстава, сакаме да сме дел од добра претстава, сакаме предизвици, сакаме да патуваме заедно и ред други работи кои се навидум обични, а знаат да те направат необично среќен.

М: Двајцата ни ги исполнуваат срцата навидум малите нешта: патувањата, поминување време со нашиот син, „глупирањето“ и подмладувањето со него, гледање добар филм, добра претстава…Она во што можеби сме различни – во театар, најверојатно машко/женската енергија. На пример: Роберт пред почеток на претстава сака да се повлече и да си ја почувствува енергијата со која ќе излезе на сцената, додека јас за да се сконцентрирам морам да зборувам и да „замарам“ некој. 

Целото интервју прочитајте го на Женски Магазин. 

Можеби ќе ве интересира

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами по трагичната несреќа кај Лескарци

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами по трагичната несреќа кај Лескарци

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“