16 Септември, 2019
0.0299

СЈО за прв пат побара одложување на рочиште по новонастанатата ситуација

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

Специјалното јавно обвинителство за прв пат побара одложување на судско рочиште откако редовното обвинителство објави дека ќе ги превземе неговите предмети.

Обвинителот Бурим Рустеми посочи дека новата ситуација ќе треба да го одложи рочиштето за случајот „ТНТ“ сè додека не се донесе одлука кој обвинител ќе го застапува случајот на суд. Одбраната и обвинетите се согласија со предлогот. 

Случајот ТНТ се однесува на рушење на деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фиат Цаноски, а обвинет е поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски.


Можеби ќе ве интересира

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Пратеници од повеќе партии формираа Иницијатива за една изборна единица

Маж починал на Клиниката за токсикологија

Маж починал на Клиниката за токсикологија

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Сексистички објави од медиуми: Хелсиншки комитет поднесе претставки

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

Катица Јанева е без работа, Лиле Стефанова од „Империја“ се враќа во Радовиш

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

По седум месеци во куќен притвор Јакимовски издејствува поблага мерка

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

КОБЕН 13 ФЕВРУАРИ: Поради Мифтари не почна судењето за страшната несреќа кај Ласкарци

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Обвинение и продолжен притвор за ќерката што ја задави мајка си во Карпош