22 Мај, 2018
0.2889
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Скандал во Министерството за култура: Кој сака да се „офајди“ во името на Bernays Propaganda?

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Македонската филхрамонија во понеделникот доби преку четири илјади евра од Министерството за култура на Македонија за концерт на групата Bernays Propaganda со истата таа Македонска филхармонија за концерт кој е наводно планиран за 27 aприл. Тоа би биле одлични вести групата Bernays Propaganda да знаеше било што за тоа.

Значи, постојат сомненија дека се работи за измама и проневера на средства на начин, дека засега уште непознати сторители се „офајдиле“ од името и угледот на македонскиот состав со меѓународен углед. Имено, за да се аплицира воопшто за натпреварот боло потребно да се добие писмена согласност од страна на членовите на групата Bernays Propaganda.

Васко Атанасоски, гитарист на групата тврди дека никој не барал нешто такво од нив, па и дека повеќе од очигледно е дека Bernays Propaganda ги фатиле државните структури во криминал. Во овој момент уште не се огласиле одговорните а Атанасоски вели дека е во подготовка и тужба.

Целиот текст прочитајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“