11 Јули, 2020
0.0496

Слабите резултати од претседателските избори го направија своето: Шанси кај Заев имаат само оние што добро сработиле

Објавено во: Македонија 24 Мај, 2019

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска пред медиумите откри дека премиерот Зоран Заев одлуката да ги разреши сите 78 претседатели на СДСМ на општинските организации и да има конкурс одново се должи на подочекуваните резултати во повеќето општини за време на претседателските избори.

- Промените се тука и видливи, согласно одлуката на претседателот на СДСМ, разрешени се 78 претседатели на општинските организации на СДСМ, односно сите претседатели. СДСМ им се заблагодарува за нивниот досегаешн ангажман на окано ниво. Оваа одлука води единствено кон поправање и коригирање на слабите резултати во општините каде што добивме јасен сигнал од граѓаните и се разбира, продолжување на добрата работа во општините каде граѓаните се задоволни, рече Костадинов.

Пратеникот меѓу редов откри дека шанса за реизбор ќе имаат оние претседатели кои повторно ќе се пријават на конкурсот но при тоа нивните општини дале добри резултати при гласањето за време на претседателските избори.

- Ги охрабруваме оние претседатели во општините каде што беше забележана победа на изборите ги повикуваме повторно да се кандидраат. Промените кои ќе донесат подобар живот на граѓаните продолжуваат. Најавувам и други нови чекори, додаде гласноговорникот.

Тој информира дека во недела попладне ќе се одржи седница на партискиот Централен одбор на кој ќе биде донесени дополнителни одлуки.


Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

Притвор за Владимир Панчевски

Притвор за Владимир Панчевски

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата