19 Февруари, 2019
0.5893
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Објавено во: Финансии, Балкан 12 Февруари, 2019

Економијата на Словенија заснована на извоз, кој сочинува 80% од БДП мака мачи да најде работници. 

Дел од фирмите веќе имаат и стимулативни мерки ако им доведете работник. 

Во фирма за заварувачи, доколку им доведете работник, плаќаат 250 евра по работник. 

Со години Словенците губеле странски инвестиции, а истите ги добивале Чесите, Полјаците, и Унгарците. 

Последните 4 години износот на странските инвестиции е над 4.5 милијарди евра. 

Во земјата со 5% невработени, само една странска инвестиција отвора 1.000 работни места. 

Минималецот е 640 евра, а од 2021 година ќе биде 730 евра. Ако продолжат да привлекуваат странски инвестиции, ќе имаат и повисок животен стандард. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд