10 Декември, 2023
0.0236

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Дрогата „зомби“ повеќе не е само американски проблем. Станува збор за фентанил - дрога 50 пати поопасна од хероинот, а првите предозирања се забележани и во Хрватска, па предупредување издал и Хрватскиот завод за јавно здравје.

„Првата средба со фентанил ја имавме на туристички настани во текот на сезоната кога странците носеа фентанил со себе. Нормално, такво нешто немаше во Република Хрватска, но сега новото е што го имаме првото предозирање со фентанил“, изјави Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ.

Медицинскиот фентанил постои во Хрватска. Се користи за силна болка во терминалната фаза на болеста. Се пропишува според строг, посебен протокол.

„Нема нелегално производство и дистрибуција на фентанил во Република Хрватска. Досега немало заплена, а она што се случувало во неколку наврати е злоупотреба на легално произведен фентанил кој се користи како лек“, објасни Жељко Петковиќ, помошник директор на ХЗЈЗ.

Се смета за најсмртоносниот лек бидејќи и најмалите количини се опасни. Тоа е синтетички опиоид, а фентанилот е 50 пати посилен од хероинот.

„Го видовте последниот случај и постои сомнеж дека е резултат на конзумирање на тој вид на дрога, ние се уште не сме го заплениле тој вид дрога, но не треба да бегаме од фактот дека ќе го имаме тој вид на дрога запленета во блиска иднина“, изјави Никола Милина, началник на полицијата.

„Слушнавме вознемирувачки информации за неговата опасност. Затоа ги повикувам сите млади луѓе и оние кои доаѓаат во контакт со оваа супстанција, таа е исклучително опасна и треба да се избегнува колку што е можно“, рече тој.

И најмалите количини се фатални.

„Со нелегално произведен фентанил, кој најчесто го има во прав, може да се најде и во таблети, проблемот е што не се знае во каква концентрација се користи. Ако зборуваме за еден грам фентанил, од него може да се направат 600 дози кои зависник би можел да ги искористи“, објасни Жељко Петковиќ.

Зависниците често го консумираат со други лекови - без да знаат која е дозата. Не е чудно бидејќи бројот на смртни случаи во Америка од фентанил достигна историски размери - за само една година од опасната дрога починале 100.000 луѓе, објави Дневник.хр.

ФОТО: Unsplash

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин