16 Октомври, 2018
0.2957
    ALK 7973.63    0.52%     CEVI 1000    0%     FERS 59002    -1.66%     GRNT 796.82    0.74%     KMB 5000    0.05%     KVAS 14056    3%     MABI 1000    0%     MPT 45000.74    -0.65%     MZPU 607    0%     OHB 6289.72    0.1%     OKTA 4527    0.46%     PKB 14000    0%     STB 1100    0.63%     STIL 127    -2.31%     TNB 13999.95    0%     TPLF 771.58    -7.6%     TTK 1151.39    2.73%     USJE 23000    0%

Снежана Илиева–математичар и сликар: Победува жената која верува во себе

Објавено во: Стил 13 Јуни, 2018

Денес разговараме со Снежана Илиева. Храбра со бројките, но уште посмела во движењето на четката, кога ги создава своите уметнички чеда. „Дијалог со стварноста и акварелот“ е насловот на нејзината изложба, која се реализираше во „Матица ексклузив“ во Скопје. Преку сликите се обидува да излезе од кафезот на својата душа.

За нејзиното сликарство академскиот сликар д-р Стојаче Тоциновски вели: „Илиева Снежана е многу успешен сликар на акварели. Тајната на нејзиниот успех се должи на генот што го поседува, храброста што ја има, преку потегот на четката и играта на водата и боите кои завршуваат во хармонична реална слика.“

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Новак Ѓоковиќ му се приближува на Надал!

Новак Ѓоковиќ му се приближува на Надал!

Зошто е важно да се чита?

Зошто е важно да се чита?

ИСПОВЕД НА ТАМАРА КОЈА ЗАМИНАЛА ВО ГЕРМАНИЈА: Открива како е да се работи како лекар

ИСПОВЕД НА ТАМАРА КОЈА ЗАМИНАЛА ВО ГЕРМАНИЈА: Открива како е да се работи како лекар

11 ГОДИНИ БЕЗ ТОШЕ ПРОЕСКИ: ЗАР НЕКОЈ МОЖЕ ДА ТЕ ЗАМЕНИ?

11 ГОДИНИ БЕЗ ТОШЕ ПРОЕСКИ: ЗАР НЕКОЈ МОЖЕ ДА ТЕ ЗАМЕНИ?

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Жената е столб на куќата

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Жената е столб на куќата

Милена Дравиќ (1940-2018): Дама со стил, лекција за сите жени

Милена Дравиќ (1940-2018): Дама со стил, лекција за сите жени

НЕ Е МАЈТАП: МАКЕДОНСКО БЕБЕ РОДЕНО НА ИСТ ДАТУМ КАКО ТАТКО МУ И ДЕДО МУ

НЕ Е МАЈТАП: МАКЕДОНСКО БЕБЕ РОДЕНО НА ИСТ ДАТУМ КАКО ТАТКО МУ И ДЕДО МУ

ТЕСТ: Како ја доживуваш љубовта?

ТЕСТ: Како ја доживуваш љубовта?

Bonno TV: Сонувам за јутјуберски настан со над 2000 фанови!

Bonno TV: Сонувам за јутјуберски настан со над 2000 фанови!