15 Април, 2021
0.0260

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Утрово се регистрирани повеќе сообраќајки

Објавено во: Балкан 06 Април, 2021

Снежно невреме ја зафати Хрватска. 

Снег има во Загреб, но и во другите делови на државата. Температурите на некои места паднаа под нулата. Дожд и снег паѓаат на Јадранот на север, а во Далмација се очекува невреме, поради што прекинати се и некои фериботски линии. Од утрово се регистрирани повеќе сообраќајни несреќи, а властите повикуваат на претпазливост. И за утре во Хрватска е најавено слично време. Порталот Severe Weather Europe пишуваше дека стариот континент го очекува „многу драматична промена на времето за велигденските празници“. Како што е наведено, „историскиот арктички студ“ најпрво ќе ги погоди Обединетото Кралство и Ирска, а потоа ќе се прошири во Централна Европа, Медитеранот и на Балканот. Порталот потсетува дека во втората недела од април, температурите претежно се зголемуваат и вегетацијата цвета, но дека студениот бран што доаѓа овој април може да го направи еден од најстудените во одредени делови на Европа. Што се однесува до Балканот, најавите се исто така драматични. Порталот дури предвидува помеѓу 20 и 30 см снег во одредени делови на полуостровот.

Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна