25 Мај, 2018
0.3417
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Со што новинарите го налутија Вучиќ во Загреб?

Објавено во: Балкан 13 Февруари, 2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб на инсистирањата на новинарите да одговори директно дали жали за својата изјава од времето на воениот конфликт во 1995 година дека градот Глина „никогаш нема да биде хрватски“, српскиот претседател видно лут, избегна да даде директен одговор.

„Мерката на вашата подршка, почитување, за љубовта е директно пропоционална со понизноста која ја очекувате од некого кој би дошол меѓу вас. Таков вид на понизност, страв или потреба да ви се додворувам никогаш нема да видете“- рече Вучиќ.

На повеќе пати поставено прашање за изјавата во Глина, која се наоѓа на 20 километри од Вргинмост, Вучиќ одбегна директно да одговори и изјави дека Србија и Хрватска освен 36 километри од граничната линија на Дунав „немаат други спорови околу границата“..

Тој во расправата со новинарите изјави дека и куќите на наговото семејство во Ќипуличи кај Бугојно се запалени во војната. 

„Ме прашавте ли кој ги запали? Нема понизност од мене да видите“ - изјави тој.

Вучиќ во Глина во 1995 година имаше жесток говор пред локалните Срби во својство на функционер на Српската радикална партија (СРС), при што порача дека Србите нема никој да ги истера и дека во градот „никогаш нема да дојде усташката власт“. 

„Ниту Глина, ниту Банија нема да бидат хрватски“ - рече тогаш Вучиќ.

Српскиот претседател дводневната посета на Хрватска ја заврши со присуство на Собранието на Српското народно собрание во Загреб, на кое присуствуваше и хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ. 

Можеби ќе ве интересира

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија