08 Август, 2020
0.0386

Собранието доби нов потпретседател

Објавено во: Македонија 13 Ноември, 2019

Со  62 гласа „за“ и 12 „против“, Зеќир Рамчиловиќ е избран за нов потпретседател на Собранието. 

Тој од 1 ноември делува како независен пратеник, а претходно беше дел од осумчлената Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Рамчиловиќ е предложен за потпретседател од СДСМ и ДУИ.

Тој доаѓа на местото на Весел Мемеди од НДП, кој во јули си поднесе оставка на пратеничката функција, откако премиерот Зоран Заев го разреши министерот за локална самоуправа од неговата партија Сухејл Фазлиу и го замени со Горан Милевски од ЛДП.

Потпретседатели на Собранието се уште Горан Мисовски од НСДП и Фросина Ташевска-Ременски и СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж