05 Јуни, 2023
0.0230

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ навести можни санкции за Русија.

Дачиќ спомена дека Белград може да го промени курсот и да воведе санкции кон Русија, што е едно од клучните барања на ЕУ за Србија да напредува во преговорите за членство во ЕУ, пренесува ЕУРОАКТИВ.

„Го осудуваме нарушувањето на територијалниот интегритет на Украина и на тој начин гласавме во меѓународните тела. Дали ќе воведеме санкции кон Русија е друго прашање. Тоа не е прашање на време или рокови, тоа е прашање што се однесува на нашите политички и економски интереси“, изјави српскиот министер. 

Србија е една од ретките држави која не воведе санкции за Русија. Многу странски земји бараа Србија да не седи на две столчиња, односно да се одлучи дали планира да оди во ЕУ или ќе негува добри односи со Русија. Санккците се воведени со цел Русија финансиски да биде погодена и војната да запре. 

Можеби ќе ве интересира

БРНАБИЌ Е ПОДГОТВЕНА ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Премиерката не е против избори

БРНАБИЌ Е ПОДГОТВЕНА ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Премиерката не е против избори

ГАЗДА ОД ХРВАТСКА ПЛАТИL ДЕТЕКТИВ ДА СЛЕДИ БОЛЕН РАБОТНИК : Судскиот спор не заврши добро за него!

ГАЗДА ОД ХРВАТСКА ПЛАТИL ДЕТЕКТИВ ДА СЛЕДИ БОЛЕН РАБОТНИК : Судскиот спор не заврши добро за него!

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

Ескобар: Тензиите на северот на Косово делумно се резултат на неподготвеноста на Приштина да ја слуша меѓународната заедница

Ескобар: Тензиите на северот на Косово делумно се резултат на неподготвеноста на Приштина да ја слуша меѓународната заедница

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЦРНА ГОРА: Повисока е од нашата

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЦРНА ГОРА: Повисока е од нашата

И ГЛИГОРОВА СЕ ОГЛАСИ ЗА СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Психолозите, педагозите, социолозите и психијатрите, потфрлуваат кога се работи за т.н гранични пореметувања на личност

И ГЛИГОРОВА СЕ ОГЛАСИ ЗА СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Психолозите, педагозите, социолозите и психијатрите, потфрлуваат кога се работи за т.н гранични пореметувања на личност

ТРГНАЛЕ ПО БАНАНИ,НАШЛЕ КОКАИН:15 милиони евра дрога,сокриена во магацин

ТРГНАЛЕ ПО БАНАНИ,НАШЛЕ КОКАИН:15 милиони евра дрога,сокриена во магацин

„АКО ИМА ДНО, ГО ДОПРЕВМЕ ТОЈ ДЕН“ - Масовен протест во Белград, граѓаните скандираат „Вучиќ, оди си“

„АКО ИМА ДНО, ГО ДОПРЕВМЕ ТОЈ ДЕН“ - Масовен протест во Белград, граѓаните скандираат „Вучиќ, оди си“

САКАМЕ ОВА ДА ГО ЗАБОРАВИМЕ И ДА ГО ПОЧНЕМЕ ЖИВОТОТ КАКО НОВИ РОДИТЕЛИ - Хрватите се вратија од Замбија, бараат мир за себе и за децата

САКАМЕ ОВА ДА ГО ЗАБОРАВИМЕ И ДА ГО ПОЧНЕМЕ ЖИВОТОТ КАКО НОВИ РОДИТЕЛИ - Хрватите се вратија од Замбија, бараат мир за себе и за децата