27 Октомври, 2020
0.0220

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Објавено во: Балкан 17 Септември, 2020

За Србите Грција е најдобриот пријател. 

Повеќе од две третини од српските граѓани сметаат дека Србија има корист од соработката со Европската унија, но без оглед на тоа, поддршката за влез во ЕУ благо опаѓа, па сега таа изнесува 49,1 процент. 

Oва го покажува најновото истражување на Институтот за европски прашања, според кое јавноста сè повеќе верува во добри односи со Соединетите држави.

Според ова истражување, поддршката за влез на Србија во ЕУ е намалена за седум проценти во последните две години, бидејќи во 2018 година 56 проценти од граѓаните беа за влез на Србија во ЕУ, а 53 проценти лани.

Просечната оценка на односите меѓу Србија и ЕУ,  малку падна од минатогодишните 2,68 на 2,66 на скала од еден до пет.

Можеби ќе ве интересира

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб