01 Декември, 2023
0.0343

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла изјави дека српските напаѓачи кои го убиле полицаецот Африм Буњаку, а подоцна биле заробени во манастирот Бањска, со арсенал оружје, планирале да го дестабилизираат Северот, а потоа да прогласат автономија во близина на реката Ибар.

Свечла во изјава за „Еуроњуз Албанија“ рече дека групата ја предводел потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, по налог на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според него, пронајденото оружје било доволно за армија од 200 луѓе, пренесува KoSSev, повикувајќи се на Koh.

„Се зборува за 200 потенцијални регрути кои би биле дел од ова сценарио. Планот беше да се оди јужно од линијата Ибар и да се нападне косовската полиција за да се спречи да дејствува слободно и потоа да се прогласи некаква автономија или нешто друго“, рече Свечла. Министерот за внатрешни работи на Косово рече дека акцијата продолжува и дека косовската полиција пронашла други камиони и булдожери со оружје.

„Ова е логистиката што ја има вистинска армија. Се зголемува бројот на оружје. Откривме уште едно оклопно возило. Има камиони и булдожери кои превезуваат муниција. Има повеќе минофрлачи, повеќе противтенковски мини, повеќе противпешадиски мини. Овој долг список се ажурира. Овој митралез со нитроглицерин го нема ниту полицијата, овој е воен и доаѓа директно од српскиот магацин“, рече Свечла.

Според него, тешко пристапниот терен и отворањето на нови патишта на границата доведоа до фактот дека група преправена во членови на КФОР донела оружје на Косово.

„Тој терен е тежок и постојано откривавме нови начини. Постојано откривме 16 нови патишта. Ги блокиравме. Долгата гранична линија и дивите патишта им овозможија да влезат со овие автомобили. Бидејќи сме сведоци на присуство на КФОР, тие лесно можеа да извршат акции на север, маскирани како припадници на КФОР. Возилото на Радоичиќ било блиндирано. Тие поставија логоата на КФОР да циркулираат слободно. Можете да видите беспилотни летала и медицински материјали, тие се подготвени за конфликт од големи размери. Има стотици илјади парчиња муниција и сè уште не успеавме да ги изброиме“, додаде тој.

Како што пишува Kallxo во неколку написи, како што пренесува Danas.rs, Свечла наведува дека „испречено е исклучително опасно сценарио“ и дека Радоичиќ „најверојатно е во болница“, а инцидентот во Бањска е „еден вид акција како Путин имаше во 2014 година во Донбас“.

„За среќа беше спречено. „Имаме полицаец кој го загуби животот, но беше спречено крајно сериозно, опасно сценарио, големо крвопролевање, не само за терористите, туку и за полицајците“, рече тој. Сега можеме да кажеме дека благодарение на професионалниот ангажман, храброста и подготвеноста да се жртвува секој припадник на косовската полиција кој беше вклучен во оваа акција, спречивме нова војна на тоа подрачје, додаде тој.

Свечла рече дека Радоичиќ „најверојатно е во Воената болница во Белград“, пренесува Kallxo.

„Да, Радоичиќ веројатно е во Воената болница во Белград. Тој не е сам таму. Ранети има и во болницата во Нови Пазар, град во близина на границата со Косово“, рече тој во интервју за Еуроњуз.

„Вчера испратив барање до јавноста, повторно повторувам, ќе побараме и преку официјални канали со помош на меѓународните партнери сите кои учествуваа во нападот на косовската полиција, без разлика дали се повредени или не, да бидат предадени на Косово да се соочи со законот“, рече тој.

Целта беше голема дестабилизација на северот на Косово, некаква акција како онаа на Путин во 2014 година во Донбас, со цел да се промени ситуацијата на терен, со цел навистина да се принуди Косово да прифати решение кое е исклучително штетно за Косово и иднината на Косово или да предизвикаат регионален конфликт што би ја уценувале меѓународната заедница да интервенира“, рече Џељаљ Свечла.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ХРВАТСКА: Уште еден производ е повлечен од продажба

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ХРВАТСКА: Уште еден производ е повлечен од продажба

ИВИЦА ДАЧИЌ: Замолувам да не ни се држат лекции од страна

ИВИЦА ДАЧИЌ: Замолувам да не ни се држат лекции од страна

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана