15 Јуни, 2024
0.0266

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла изјави дека српските напаѓачи кои го убиле полицаецот Африм Буњаку, а подоцна биле заробени во манастирот Бањска, со арсенал оружје, планирале да го дестабилизираат Северот, а потоа да прогласат автономија во близина на реката Ибар.

Свечла во изјава за „Еуроњуз Албанија“ рече дека групата ја предводел потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, по налог на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според него, пронајденото оружје било доволно за армија од 200 луѓе, пренесува KoSSev, повикувајќи се на Koh.

„Се зборува за 200 потенцијални регрути кои би биле дел од ова сценарио. Планот беше да се оди јужно од линијата Ибар и да се нападне косовската полиција за да се спречи да дејствува слободно и потоа да се прогласи некаква автономија или нешто друго“, рече Свечла. Министерот за внатрешни работи на Косово рече дека акцијата продолжува и дека косовската полиција пронашла други камиони и булдожери со оружје.

„Ова е логистиката што ја има вистинска армија. Се зголемува бројот на оружје. Откривме уште едно оклопно возило. Има камиони и булдожери кои превезуваат муниција. Има повеќе минофрлачи, повеќе противтенковски мини, повеќе противпешадиски мини. Овој долг список се ажурира. Овој митралез со нитроглицерин го нема ниту полицијата, овој е воен и доаѓа директно од српскиот магацин“, рече Свечла.

Според него, тешко пристапниот терен и отворањето на нови патишта на границата доведоа до фактот дека група преправена во членови на КФОР донела оружје на Косово.

„Тој терен е тежок и постојано откривавме нови начини. Постојано откривме 16 нови патишта. Ги блокиравме. Долгата гранична линија и дивите патишта им овозможија да влезат со овие автомобили. Бидејќи сме сведоци на присуство на КФОР, тие лесно можеа да извршат акции на север, маскирани како припадници на КФОР. Возилото на Радоичиќ било блиндирано. Тие поставија логоата на КФОР да циркулираат слободно. Можете да видите беспилотни летала и медицински материјали, тие се подготвени за конфликт од големи размери. Има стотици илјади парчиња муниција и сè уште не успеавме да ги изброиме“, додаде тој.

Како што пишува Kallxo во неколку написи, како што пренесува Danas.rs, Свечла наведува дека „испречено е исклучително опасно сценарио“ и дека Радоичиќ „најверојатно е во болница“, а инцидентот во Бањска е „еден вид акција како Путин имаше во 2014 година во Донбас“.

„За среќа беше спречено. „Имаме полицаец кој го загуби животот, но беше спречено крајно сериозно, опасно сценарио, големо крвопролевање, не само за терористите, туку и за полицајците“, рече тој. Сега можеме да кажеме дека благодарение на професионалниот ангажман, храброста и подготвеноста да се жртвува секој припадник на косовската полиција кој беше вклучен во оваа акција, спречивме нова војна на тоа подрачје, додаде тој.

Свечла рече дека Радоичиќ „најверојатно е во Воената болница во Белград“, пренесува Kallxo.

„Да, Радоичиќ веројатно е во Воената болница во Белград. Тој не е сам таму. Ранети има и во болницата во Нови Пазар, град во близина на границата со Косово“, рече тој во интервју за Еуроњуз.

„Вчера испратив барање до јавноста, повторно повторувам, ќе побараме и преку официјални канали со помош на меѓународните партнери сите кои учествуваа во нападот на косовската полиција, без разлика дали се повредени или не, да бидат предадени на Косово да се соочи со законот“, рече тој.

Целта беше голема дестабилизација на северот на Косово, некаква акција како онаа на Путин во 2014 година во Донбас, со цел да се промени ситуацијата на терен, со цел навистина да се принуди Косово да прифати решение кое е исклучително штетно за Косово и иднината на Косово или да предизвикаат регионален конфликт што би ја уценувале меѓународната заедница да интервенира“, рече Џељаљ Свечла.


Можеби ќе ве интересира

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

ЗА ПАПАДОПУЛУ, ТАБЛИТЕ СО ФИРОМ И СКОПЈЕ НЕ СЕ ПРАШАЊЕ: „Да зборуваме за големите прашања“, вели таа

ЗА ПАПАДОПУЛУ, ТАБЛИТЕ СО ФИРОМ И СКОПЈЕ НЕ СЕ ПРАШАЊЕ: „Да зборуваме за големите прашања“, вели таа

(ВИДЕО) ГРАД ВО СРБИЈА: Еве каква беше состојбата во Горњи Милановац

(ВИДЕО) ГРАД ВО СРБИЈА: Еве каква беше состојбата во Горњи Милановац

ОШТЕТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИ: Невреме зафати делови од Србија

ОШТЕТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИ: Невреме зафати делови од Србија

СНЕГ ВО ЈУНИ НА ТРИГЛАВ ВО СЛОВЕНИЈА: Времето изненади

СНЕГ ВО ЈУНИ НА ТРИГЛАВ ВО СЛОВЕНИЈА: Времето изненади

ХРВАТИТЕ ИМ ОБЈАВИJA „ВОЈНА“ НА КРАДЦИТЕ: Со дронови ги „ловат“ оние кои крадат компири

ХРВАТИТЕ ИМ ОБЈАВИJA „ВОЈНА“ НА КРАДЦИТЕ: Со дронови ги „ловат“ оние кои крадат компири

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија