07 Август, 2022
0.0261

СРПСКИ ТУРИСТИ ВО ГРЦИЈА ПРЕДУПРЕДУВААТ - внимавајте на касите во маркетите, може да ве „одерат“ - ЗА ДВА КИЛОГРАМИ КОМПИРИ, МУ НАПЛАТИЛЕ 130

Објавено во: Балкан 04 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Грците се почесто крадат од Србите на пазарите со тоа што им наплаќаат ист производ повеќе пати!

За оваа измама на социјалните мрежи предупреди туристот Васко В. од Крагуевац. Во голем ланец супермаркети во Ситонија на северот на Грција му наплатиле дури 64 евра за два килограми компири!

- Купив два килограми компири и наместо 0,98 центи, која е цената за толку компири, ми наплатија 63,7 евра! Според таа пресметка, како да сум купил дури 130 килограми компир?! Затоа отворете ги очите и погледнете ја секоја сметка... Кога видов на сметката што е проблемот, отидов до продавница и се пожалив. Но, штом видоа дека сум странец, турист, не ми ни погледнаа на сметката, не сакаа да ги вратат парите“, напиша овој жител на Крагуевац.

Оваа објава беше проследена со лавина коментари од српски туристи кои исто така беа измамени при купувањето.

- Мене наместо два кефира ми наплатија 60 парчиња... Купив пакетче кашкавал, а кога стигнав во сместувањето видов дека ми наплатиле десет пакувања, па наместо пет евра испадна 50 евра. При купувањето ми наплатија 20 евра повеќе бидејќи наместо шише ми дадоа цело пакување вода - ова се само дел од пораките што ги оставија српски туристи во Грција на Фејсбук.

Претседателот на Националната организација на потрошувачи на Србија (НОПС) Горан Паповиќ апелира до туристите да бидат внимателни при купувањето, бидејќи ваквите измами се вообичаени за Грците секое лето!

- Ништо ново и, за жал, не сум изненаден. Летната сезона е идеална за да се поткраднуваат туристи. Посебно кај Грците. Имаат слаб промет, па сакаат да ја спасат сезоната и да се обидат да заработат што повеќе пари. Дури и поткраднување на потрошувачите. Мамењето преку фискални сметки е типичен пример за нефер деловна практика. Мора детално да ја проверите секоја ставка од фактурата веднаш по купувањето. А ретко кој тоа го прави на море - вели Паповиќ и забележува:

-Кога одат на одмор, нашите во Грција најмногу изнајмуваат станови или куќи и купуваат храна во супермаркетите. Потоа практикуваат да пазарат по нивното пристигнување и да купат се што им треба од намирници, сокови, вода... Тоа се големи суми, сметки со многу артикли, особено кога неколку семејства одат на море, па заедно пазарат.

И тука е цаката. Тоа е она на што одат грчките трговци. Во таков еснаф нема веднаш да забележите дека ви наплатиле којзнае што дополнително и тоа ќе помине главно незабележано. Има доста што се далеку од маркетот, па не им вреди да се враќаат назад, а други се водат од мислата дека се во друга држава и дека нивната жалба нема да помине.

Затоа претседателот на НОПС апелира до српските туристи да внимаваат при купувањето, внимателно да ги разгледаат цените, да го следат екранот на касата додека се врши плаќањето и да ја проверат сметката веднаш по купувањето! Доколку има поголеми проблеми, додава тој, имате право да побарате помош од нивните здруженија на потрошувачи!

Извор: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска