12 Декември, 2018
0.3263
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

ТЕМПЕРАТУРЕН ШОК: „Пролетта во ноември“ ќе удри по овошките и житариците

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2018

Почетокот на ноември донесе високи температури кои се над 20 степени, што буквално личи на пролет, но ваквото топло време негативно ќе влијае на одредени земјоделски култури. 

Први на удар ќе бидат житарицата и овошките затоа што првите не можат да се засеат поради суша, а нови овошни насади не може да се подигаат онаму каде нема систем за наводнување. На високи температури се развиваат и штетниците кои ги напаѓаат овошните дрвца.

„Овие временски услови кои сега ги имаме ќе се одразат многу негативно на земјоделството. Роковите за есенска сеидба течат, а нивите не можат да се ораат затоа што е суво, нема влага во почвата, немаше дожд. И она што ќе се засее не може да проникне, или минимално ќе никне. Нови овошни дрвца може да се засадат онаму каде има наводнување, систем капка по капка. Ќе се појават габични заболувања поради топлото време. Ние во Берово сега имаме температури од 13 до 15 степени, што обично не се случува во овој период од годината. Дури има и природни извори кои се пресушени. Сега е потребно да паднат големи количини дожд да се стабилизира состојбата“, вели Весна Севринска, агроном.

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот регион, Ристо Велков објаснува дека поради топлото време има вегетација, и уште се берат домати и пиперки кај нив.

„За раноградинарските култури нема штети, уште се берат пиперки и домати. Штети ќе има за житата. Уште нема сеидба и таа ќе се пролонгира, додека да падне дожд. Но, мислам дека и да се сее во првата половина на декември, ќе биде во ред. Климата многу се смени и затоа ова се случува“, додава Велков.

Според УХМР и во следните три дена ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска магла. Температурите ќе се искачат до 22 степени.

Meтеорологот Славчо Попоски вели дека продолжува периодот на суво и стабилно време, без врнежи. Најавува сушен период, кој додава ќе биде штетен за земјоделството. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции