16 Февруари, 2019
0.3586
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

ТЕМПЕРАТУРЕН ШОК: „Пролетта во ноември“ ќе удри по овошките и житариците

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2018

Почетокот на ноември донесе високи температури кои се над 20 степени, што буквално личи на пролет, но ваквото топло време негативно ќе влијае на одредени земјоделски култури. 

Први на удар ќе бидат житарицата и овошките затоа што првите не можат да се засеат поради суша, а нови овошни насади не може да се подигаат онаму каде нема систем за наводнување. На високи температури се развиваат и штетниците кои ги напаѓаат овошните дрвца.

„Овие временски услови кои сега ги имаме ќе се одразат многу негативно на земјоделството. Роковите за есенска сеидба течат, а нивите не можат да се ораат затоа што е суво, нема влага во почвата, немаше дожд. И она што ќе се засее не може да проникне, или минимално ќе никне. Нови овошни дрвца може да се засадат онаму каде има наводнување, систем капка по капка. Ќе се појават габични заболувања поради топлото време. Ние во Берово сега имаме температури од 13 до 15 степени, што обично не се случува во овој период од годината. Дури има и природни извори кои се пресушени. Сега е потребно да паднат големи количини дожд да се стабилизира состојбата“, вели Весна Севринска, агроном.

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот регион, Ристо Велков објаснува дека поради топлото време има вегетација, и уште се берат домати и пиперки кај нив.

„За раноградинарските култури нема штети, уште се берат пиперки и домати. Штети ќе има за житата. Уште нема сеидба и таа ќе се пролонгира, додека да падне дожд. Но, мислам дека и да се сее во првата половина на декември, ќе биде во ред. Климата многу се смени и затоа ова се случува“, додава Велков.

Според УХМР и во следните три дена ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска магла. Температурите ќе се искачат до 22 степени.

Meтеорологот Славчо Попоски вели дека продолжува периодот на суво и стабилно време, без врнежи. Најавува сушен период, кој додава ќе биде штетен за земјоделството. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС