25 Септември, 2020
0.0287

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Објавено во: Стил 04 Јуни, 2020

Новиот филм во развој на Теона Стругар Митевска, „Најсреќниот човек на светот“, по сценарио на Елма Татарагиќ и Митевска, кон крајот на месецов ќе биде претставен на програмата за развој на проекти „Ателjе“ на Канскиот филмски фестивал во изострена селекција на 15 филмски проекти од целиот свет. „Ателје“ е престижна платформа за претставување на нови сценарија и следува по финансиската поддршка што новиот проект на Митевска претходно ја доби на Сараевскиот филмски фестивал, каде освои прва награда за развој од Еуримаж.

Со тоа, „Најсреќниот човек на светот“ уште во раната фаза на подготовка веќе развива високи очекувања, отворени со досегашните проекти на Митевска, особено со многу наградуваниот претходен филм од креативната работилница на „Сестрите и братот Митевски“ – „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“.


Можеби ќе ве интересира

Данко и Tихана Димитровски: Отидовме на одмор на Малдиви, принудно останавме 70 дена поради короната, се вративме со бебе

Данко и Tихана Димитровски: Отидовме на одмор на Малдиви, принудно останавме 70 дена поради короната, се вративме со бебе

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска