20 Јули, 2024
0.0231

ТЕШКА НОЌ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА АТИНА - поради пожари на отворено, кои зафатиле и две фабрики, ноќта ја поминале во страв (ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Пожарникарите во соседна Грција со денови се борат со пожари на повеќе локации, а доцна синоќа, како што јавуваат тамошните медиуми, избувнал пожар во општина Ахарнон, Атика, каде е сместено складиште на индустријата за хартија, поради што се проширил во деловните субјекти предизвикувајќи значителни оштетување.

Во исто време, според податоци собрани од истражното одделение на Противпожарната служба, се чини дека вчерашниот пожар избувнал на отворен простор во близина на напуштена фабрика и се проширил.

Веќе во 5 часот наутро немаше фронт за проширување, само мали избувнувања. Според Противпожарната служба, најтежок дел бил канцелариската индустрија која и понатаму гори, додека пожарот во бизнисот со пластика е речиси изгаснат.

Како што стана познато од Противпожарната служба, пожарот по целата должина на потокот Хелидонус е изгаснат при што противпожарната единица успеала да го ограничи во рок од 2,5 часа од неговото започнување.

Според градоначалникот Спирос Врето, пожарот избувнал во најмалку две фабрики, една за дрво и канцелариски материјал и една за пластика.

„Пожарот влезе во фабрики, има многу ветер. Горат најмалку два објекти. Фабрика за дрво, канцелариски материјал и пластика. Пожарот избувна преку потокот. Силите на противпожарната бригада се големи, а се и соседните општини помагајќи“, рече Вретос за protothema.gr

Пожарот што синоќа околу 23 часот избувна во северозападниот дел на Атина и поради ветерот брзо се прошири, зафати и две фабрики за пластика и хартија, од кои едната целосно изгоре, додека пак утрово огнените јазици се ставени под контрола. 

Од бројот 112 за итни повици, до жителите на околните населби беа испратени две пораки, едната за да бидат во состојба на готовност, доколку е неопходна евакуација, а втората да се заштитат од чадот. 


Откако пожарникарите во текот на ноќта го гаснеа пожарот, утрово е ставен под контрола и дополнително ќе се проценуваат штетите, а според првичните информации, фабриката за хартија целосно изгорела, додека пак во онаа за пластика сè уште има мали жаришта, а изгореа и неколку автомобили паркирани во близина. 

Во борбата со огнените јазици учествуваа над 60 пожарникари со 17 возила, а помагаа волонтери и цистерни од општините. 

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“