19 Јуни, 2019
0.0204

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Тричковски, Цаноски, Фрчкоски....Кој се беше на номинирањето на Заев за Нобеловец

Објавено во: Македонија 18 Декември, 2018

Фото: Фактор

Професорот Љубомир Фрчкоски, новинарот Бранко Тричковски, градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумоски, бизнисменот Фијат Цаноски беа дел од публиката на церемонијата на номинирање на македонскиот и грчкиот премиер - Зоран Заев и Алексис Ципрас за Нобеловата награда за мир во 2019-та на универзитетот ФОН.

Номинирањето го објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи, заедно со ректорот на ФОН, Нано Ружин, европратеникот од Сириза, Стелиос Колуглу и менаџерот на Првиот приватен универзитет Сефер Цаноски.

Ружин, Тричковски и Колуглу се иницијатори, додека Бушамауи е официјален предлагач.

Додека траеше церемонијата истовремено премиерот Заев имаше заедничка прес-конференција со Џон Салива, заменикот државен секретар на САД.


Можеби ќе ве интересира

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата

Пушењето цигари во комбинација со загадениот воздух ќе си го земат „данокот“

Пушењето цигари во комбинација со загадениот воздух ќе си го земат „данокот“