29 Ноември, 2021
0.0237

Турска телевизија објави фотографии од жртвите од автобуската несреќа

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2021

Турската телевизија „Хаберлер“ објави фотографии од хотелот каде што престојувале македонските туристи во Истанбул, пред да тргнат за дома и 45 од нив да изгорат во еден од автобусите на „Беса Транс“ кај Струма во Бугарија.

Моментите кога патниците го напуштале хотелот во Истанбул и се качувале во автобусите се снимени на безбедносните камери секунда по секунда. Туристите, меѓу кои има и деца, ги чекаат своите автобуси пред хотелот.

Али Баш, менаџерот на хотелот во кој престојуваа оние што ги загубија животите, рече: „Именуваната компанија одвреме-навреме работеше со нас. Понекогаш доаѓаат еднаш неделно, понекогаш на дневен престој. На пат кон други градови , застанаа до овој хотел и само јадеа и заминаа. Оваа компанија комуницира со нас преку е-пошта. Неделава имаше автобуси од Беса Транс. Има од оние кои доаѓаат во петок и оние кои заминуваат во сабота, има и оние кои заминуваат во понеделник. Доаѓаат на 15 дена, доаѓаат за викенд“, рече Баш за „Хаберлер“.

Ибрахим Далан, вработен во друг хотел кој е домаќин на туристите донесени од истата компанија, рече: „Албанци дојдоа во нашиот хотел во петокот и саботата. Несреќната група исто така замина во понеделникот, Овие групи доаѓаат кај нас 2 дена во неделата.Тие дел по дел ги делат туристите по хотелите“, рече тој.Можеби ќе ве интересира

Во четврток телата на загинатите ќе бидат донесени авионски од Бугарија

Во четврток телата на загинатите ќе бидат донесени авионски од Бугарија

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени