23 Октомври, 2019
0.0210

Туск со последни напори за поддршка на интеграцијата на Македонија во ЕУ

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го посвети своето време на 16 септември да направи последен напор за да го поддржи пристапувањето на Албанија и Северна Македонија во Европската унија, кои остануваат крајно загрижени дека одлуката во октомври можеби нема да буде формален почеток на пристапувањето во преговори со нив, пишува во Брисел изданието „New Europe“ .
.

Водачите во обете држави се загрижени дека дојдовниот тим на новоизбраниот претседател на Комисијата, Урсула фон дер Лејен, може да ги смени приоритетите од раното проширување, оставајќи ги со продолжен и неопределен период на чекање пред формалните преговори за пристапување, што ќе трае неколку години во најдобриот случај.

Изборот на Фон дер Лејен за комесар на ЕУ за соседство и проширување, поранешен министер за правда на Унгарија Ласло Трочани, исто така предизвика голем шок и во Скопје и во Тирана, како резултат на заплетканите односи меѓу Будимпешта и Скопје откако унгарскиот премиер Виктор Орбан и дозволи на својата земја да му даде политички азил на Никола Груевски, поранешниот премиер на Македонија, кој ја напушти својата земја за да избегне апсење во сомнителни околности што сугерираше на логистичка поддршка од унгарски дипломати и транзит преку албанска територија.

Сонцето заоѓа на вториот мандат на Туск

Вториот мандат на Туск како претседател на Советот завршува во ноември, соодветно, и тој одлучи да го искористи дел од својот мандат за да ги замоли лидерите на ЕУ, кои имаат последен збор, да и дадат на Албанија и Северна Македонија разумна перспектива за среднорочен пристап. И покрај загриженоста околу Брегзит, кој го привлече поголемиот дел од вниманието на Брисел, Туск тврди дека Европа нема да биде стабилна без Балканот во Европската унија.

Во Скопје, Туск беше кристално јасен кога во октомври побара јасна одлука, говорејќи на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, кој тесно го поврза својот политички опстанок со одлуката на ЕУ во октомври. Тој објасни: „Јас ги кажав моите лични ставови јасно во јуни: Вашата земја го направи сето она што се очекува од вас за да може ЕУ да започне преговори во согласност со препораката на Европската комисија. Ова останува мое силно убедување. Вашата земја направи сé “.

Во Тирана, Туск се соочи со посложена ситуација. Иако многу земји-членки на ЕУ го поддржуваат започнувањето на разговорите за пристапување со Албанија, сепак многумина се загрижени за борбата против корупцијата и организираниот криминал, а некои велат дека на Албанија и Северна Македонија треба да им се дадат посебни распореди за пристапување . Според тоа, Туск го повикал албанскиот премиер Еди Рама да одржи стабилни резултати во борбата против криминалот, како и да промовира добрососедски односи.

Туск му рече на Рама дека сака да го види целиот Западен Балкан „да го следи истиот пат како мојата земја, Полска, кон ЕУ“ и оти таа цел се приближи. „Вашата земја мора да се третира со ист респект и заслуга како и секоја друга земја во регионот што ја дели вашата цел да станете членка на ЕУ еден ден“, додаде Туск.

Можеби ќе ве интересира

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот