24 Март, 2019
0.5122
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Уште еден туристички центар го ограничува бројот на посетители

Објавено во: Стил 06 Ноември, 2018

По многу познати градови и знаменитости, и Музејот во Ватикан планира да го ограничи бројот на посетители поради стравот на туристичките водичи дека поради големиот број луѓе би можело да дојде до стампедо, ако не се направат промени во безбедносните одредби.

Музејот се состои од 54 галерии во кои е сместено непроценливо богатство собрано низ вековите, поради што привлекува повеќе од шест милиони луѓе годишно. 

Туристичките водичи велат дека секојдневно во музејот се онесвестуваат минимум десет луѓе, а некои посетители доживуваат панични напади или клаустрофобија.

Водичите, кои секоја година за лиценца плаќаат 250 евра, сметаат дека условите се најлоши за време на летните месеци кога бројот на посетители е најголем – повеќе од 30 илјади лица дневно, и кога температирите достигнуваат и до 40 степени.

Во Венеција и Барселона на граѓаните им пречеше големиот број на туристи. И во хрватски градови имаше реакции, но не дојде до ограничување на бројот на туристи. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир