06 Јуни, 2020
0.0322

Утре градоначалникот на Ѓорче Петров на тапет кај Антикорупциска

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Комисијата за спречување на корупцијата утре на утрешната седница утре по службена должност ќе постапува по приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за предизборни нерегуларности од страна на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумовски.

Станува збор на одлуката за измена на детален урбанистички план во општината Ѓорче Петров, каде што, според ВМРО-ДПМНЕ, локалната властуништува парк за да се гради станбен објект.

„Одговорни се градоначалникот и Советот кој што прифатиле точка и ја изгласале одлуката во Изборен период. Иако иницијативата е поднесена од приватно лице пред изборите; во овој период не смее да се менува ДУП, бидејќи се отвора можност за влијание врз гласачи“, сметаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозициската партија поднесоа уште еден приговор, но тој Антикорупциска не го најавува, па се претпоставува дека нема правна основа да се постапува по истиот.

Покрај ова, ДКСК најавува дека утре ќе отвора предмети по сопствена иницијатива за изборниот процес 2019.


Можеби ќе ве интересира

ОХРИДСКИТЕ ИНСПЕКТОРИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА ТЕРЕН - казни за сместувачите што кршат правила

ОХРИДСКИТЕ ИНСПЕКТОРИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА ТЕРЕН - казни за сместувачите што кршат правила

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - српските медиуми пишуваат дека вирусот повторно букна

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - српските медиуми пишуваат дека вирусот повторно букна

КАМПАЊА, ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ НАДЕЖ - Ахмети и ДУИ бараат обединување за Албанец премиер

КАМПАЊА, ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ НАДЕЖ - Ахмети и ДУИ бараат обединување за Албанец премиер

НАЈНОВИ БРОЈКИ ЗА ЗАРАЗЕНИ: Сега се 125, откако претходно се соопшти за 79

НАЈНОВИ БРОЈКИ ЗА ЗАРАЗЕНИ: Сега се 125, откако претходно се соопшти за 79

Мицкоски: Власта не знаеше да предвиди колку ќе паднат буџетските приходи

Мицкоски: Власта не знаеше да предвиди колку ќе паднат буџетските приходи

Манчевски во случајот „Боемска“ гледа неколку кривични дела на Мицкоски

Манчевски во случајот „Боемска“ гледа неколку кривични дела на Мицкоски

Филипче со апел до новинарите - не објавувајте непроверени информации, внесувате конфузија

Филипче со апел до новинарите - не објавувајте непроверени информации, внесувате конфузија

Повеќе од двојно намалување на новозаболените - 79 позитивни, двајца починати

Повеќе од двојно намалување на новозаболените - 79 позитивни, двајца починати

ФИЛИПЧЕ: Веќе ја спроведуваме мерката што вчера ја нагласи и СЗО

ФИЛИПЧЕ: Веќе ја спроведуваме мерката што вчера ја нагласи и СЗО