15 Септември, 2019
0.0160

УТРИНСКИ ФОКУС: Како „Бургер кинг“ прави пари во Македонија ?

Објавено во: Економија 21 Август, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

*

Кој зема 3,9 милиони евра од продажба на брза храна?

„Бургер кинг“ во земјава лани направи приходи од продажба во износ од 3,9 милиони евра и книжи раст на продажбата за половина милион евра во однос на 2017 година, покажуваат официјални податоци за македонската компанија на турси „ТАБ Фудс“, компанијата што ја има франшизата на „Бургер кинг“ за Македонија.

*

Незадоволство што Јанева има адвокат кој е бранител и во „Империја“, истрагата статус кво

Катица Јанева откако вчера неколку часа даваше исказ во Основното јавно обвинителство истакна дека ако има судење се ќе биде објаснето за нејзиното учество во предметот „Рекет“. Речиси на нејзиното лице да не се забележуваше вознемиреност или некаква тежина, како оваа изјава да е вообичаена и слична на нејзини стотици изјави пред камерите досега, па дури и со доза на самоувереност. Дали ќе биде се во ред за Катица Јанева во оваа фаза на постапката? Очигледно дека засега нема спектакуларни потези од страна на органите на прогонот иако чаршијата шпекулираше дека ќе следеле големи притворања и апсења.

*

ПОТРЕБНО НИ Е ЦЕЛОСНО РЕДЕФИНИРАЊЕ, А НЕ САМО РЕФОРМИРАЊЕ НА ПРАВОСУДНИОТ СИСТЕМ

Од мојата позиција како претседател на Стопанската комора на Македонија, која по правило има економски надлежности, сите овие години некако настојував да се држиме подалеку од темите кои не се поврзани со економската проблематика. Сепак, изминатите неколку месеци како повторно да го вклучија црвеното светло дека состојбите во секторот правосудство стануваат алармантни, и дека сите општествени чинители мора да се посветат на соодветно разрешување на тие прашања, пред било што друго да може да биде преземено, или пред да очекуваме позитивен резултат во било која друга сфера. Затоа, и самиот на темата за владеењето на правото во моментот ѝ давам приоритет пред економските теми.


Можеби ќе ве интересира

Фадил Бајрами повторно именуван за вицегувернер на Народната банка

Фадил Бајрами повторно именуван за вицегувернер на Народната банка

Оправдана ли е причината на ЕСМ: До 4 милиони евра за субвенции на клими за граѓани од Кичево, Скопје, Битола и Тетово

Оправдана ли е причината на ЕСМ: До 4 милиони евра за субвенции на клими за граѓани од Кичево, Скопје, Битола и Тетово

Што значи минималната плата за компанија или вработен во Берово, Штип, Битола,Тетово или Скопје

Што значи минималната плата за компанија или вработен во Берово, Штип, Битола,Тетово или Скопје

Ова е европска земја каде лебот е 52 отсто поскап од просекот

Ова е европска земја каде лебот е 52 отсто поскап од просекот

Од Балканскиот претприемачки самит испратени пораки до младите кои сакаат да почнат свој бизнис

Од Балканскиот претприемачки самит испратени пораки до младите кои сакаат да почнат свој бизнис

Заев по резултатите објавени од „Херитиџ“: Продолжува борбата против сивата економија

Заев по резултатите објавени од „Херитиџ“: Продолжува борбата против сивата економија

Заев го отвори Балканскиот претприемачки самит

Заев го отвори Балканскиот претприемачки самит

Електромобилност: Намалување на ДДВ за електрични, а не за стари возила

Електромобилност: Намалување на ДДВ за електрични, а не за стари возила

НЕМА ВЕЌЕ КВОТИ ЗА ЛЕКОВИ: Ова се новините кои не чекаат од 1 Октомври во аптеките

НЕМА ВЕЌЕ КВОТИ ЗА ЛЕКОВИ: Ова се новините кои не чекаат од 1 Октомври во аптеките