29 Март, 2023
0.0242

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

Објавено во: Балкан 05 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Сите патишта кон Копаоник вчера биле непроодни поради паднати дрвја и големи снежни наноси, пишуваат српските медиуми.  Taму температурите паднаа 15 степени под нулата. Според српските медиуми, има 100 сантиметри снег. Одложено е отворањето на најдолгата стаза. 


„Пожарникарите-спасувачи се ангажирани за евакуација на лицата на патот Сјеница-Нови Пазар во градот Брњица, како и пружање помош на надлежните патни претпријатија во отстранување на паднатите дрвја со цел што побрзо воспоставување сообраќај на тој патен правец и намалување. ризикот од последиците од снежно невреме за нашите граѓани“, велат во српското МВР.

Делови од Србија останаа и без електрична енергија.

Невреме има и во Хрватска и Грција. Во Хрватска еден човек загина. 

Во Полска се регистрирани и две жртви. Како што пренесуваат агенциите, во Чешка, Словачка, Полска, сообраќајот беше парализиран

фото МУП Србија


Можеби ќе ве интересира

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали