28 Март, 2020
0.0380

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

Објавено во: Балкан 18 Февруари, 2020

За реконструкција на области погодени од земјотресот во Албанија на 26 ноември минатата година, потребна е и работна сила. Раководителите на градежните компании му се жалеа на албанскиот премиер Еди Рама дека нема работници.

Додека вршеше увид во обновата на штетите во Драч, Рама рече дека е донесен закон за да се доведат работници од странство, иако ова според него изгледало апсурдно.

Рама во меѓувреме се соочи со некои невработени млади кои пиеле кафе. Тој ги повика да работат на градилиштата за реконструкција на разурнатите објекти.

Тие му се пожалија дека нема работа и дека се интелектуалци, а тој им врати дека наместо да чекаат вработувања како цариници и адвокати, во моментов да не седат и да пијат кафе, туку помогнат во обновата на урнатините како градежници и со тоа да заработат.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

БОРИСОВ ГИ ИСКАРА ОЛИГАРСИТЕ: Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените

БОРИСОВ ГИ ИСКАРА ОЛИГАРСИТЕ: Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените