20 Септември, 2018
0.3150
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

(ВИДЕО) Реалниот „Волк од Вол Стрит" споделува три тајни за постигнување на успех

Објавено во: Стил 09 Јули, 2018

Поранешниот брокер на берза, Џордан Белфорт кој стана познат по филмот од 2013 година „Волкот од Волстрит", филм кој го режираше Мартин Скорсезе кој се базира на мемоарите на Белфорт, кои детално го опишуваат неговиот живот со разврат, измама и перење на пари што го однесоа во федерален затвор на 22 месеци, открива како може да се успее, објави CNBC

„Ги изгубив парите, ја изгубив слободата, ги изгубив моите деца некое време. Мојот живот е дно" - вели тој во едно интервју. 

Белфорт вели дека успеал да остане мотивиран и позитивен низ неговата затворска казна (и подоцна), бидејќи направил три работи: создал визија, воспоставил стратегија и напорно работел.

Само неколку дена по неговото излегување од затвор, Белфорт почнал да ги пишува своите мемоари, кои му донесоа 500.000 долари заработка. Во тие денови тој го поминувал своето време како мотивациски говорник и консултант. Според Блумберг, тој добива околу 30.000 долари по говор, а исто така заработува и од  авторски права од неговите најпродавани мемоари и филмот „Волкот од Вол Стрит", кој заработи речиси 400 милиони долари ширум светот.

„Мора да имате визија за својата иднина што ве инспирира"- вели Белофор за Goalcast.

Кога размислувате за тоа, тоа само ве тера да скокнете од креветот наутро, за да имате навистина многу подобар живот, додава тој. 

Белфорт вели дека неговата визија била сконцентрирана околу неговите две мали деца. Кога одел во кревет во затворската ќелија секоја вечер, се заколнал дека ќе стори сé што е во негова моќ кога ќе го ослободат, за да ги исправи своите грешки и да им докаже на своите деца дека тоа не е неуспех. Забележува дека луѓето се подготвени да направат „луди работи" за она во што веруваат. 

фото CNBC


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат