19 Ноември, 2018
0.6191
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

(ВИДЕО) Реалниот „Волк од Вол Стрит" споделува три тајни за постигнување на успех

Објавено во: Стил 09 Јули, 2018

Поранешниот брокер на берза, Џордан Белфорт кој стана познат по филмот од 2013 година „Волкот од Волстрит", филм кој го режираше Мартин Скорсезе кој се базира на мемоарите на Белфорт, кои детално го опишуваат неговиот живот со разврат, измама и перење на пари што го однесоа во федерален затвор на 22 месеци, открива како може да се успее, објави CNBC

„Ги изгубив парите, ја изгубив слободата, ги изгубив моите деца некое време. Мојот живот е дно" - вели тој во едно интервју. 

Белфорт вели дека успеал да остане мотивиран и позитивен низ неговата затворска казна (и подоцна), бидејќи направил три работи: создал визија, воспоставил стратегија и напорно работел.

Само неколку дена по неговото излегување од затвор, Белфорт почнал да ги пишува своите мемоари, кои му донесоа 500.000 долари заработка. Во тие денови тој го поминувал своето време како мотивациски говорник и консултант. Според Блумберг, тој добива околу 30.000 долари по говор, а исто така заработува и од  авторски права од неговите најпродавани мемоари и филмот „Волкот од Вол Стрит", кој заработи речиси 400 милиони долари ширум светот.

„Мора да имате визија за својата иднина што ве инспирира"- вели Белофор за Goalcast.

Кога размислувате за тоа, тоа само ве тера да скокнете од креветот наутро, за да имате навистина многу подобар живот, додава тој. 

Белфорт вели дека неговата визија била сконцентрирана околу неговите две мали деца. Кога одел во кревет во затворската ќелија секоја вечер, се заколнал дека ќе стори сé што е во негова моќ кога ќе го ослободат, за да ги исправи своите грешки и да им докаже на своите деца дека тоа не е неуспех. Забележува дека луѓето се подготвени да направат „луди работи" за она во што веруваат. 

фото CNBC


Можеби ќе ве интересира

„СОНУВАЈ, ВЕРУВАЈ, ОСТВАРУВАЈ!“: Стефанија Јакимовска, поетеса со бројни меѓународни награди

„СОНУВАЈ, ВЕРУВАЈ, ОСТВАРУВАЈ!“: Стефанија Јакимовска, поетеса со бројни меѓународни награди

РК Вардар нуди награда за украден лап-топ

РК Вардар нуди награда за украден лап-топ

(ФОТО) Маја Иванова и Кралицата Ранија се дами со стил: Модерна средба

(ФОТО) Маја Иванова и Кралицата Ранија се дами со стил: Модерна средба

Што е среќа по Bukowski!

Што е среќа по Bukowski!

Кан сите ги поздравува со „Те сакам“: Ирена Лозана за љубовта и мешаниот брак, мајчинството и аутизмот

Кан сите ги поздравува со „Те сакам“: Ирена Лозана за љубовта и мешаниот брак, мајчинството и аутизмот

Плачев по улица и не знаев од каде да почнам: Искрено со Љупка Наскова- Љубисављевиќ, сопругата на Дуле

Плачев по улица и не знаев од каде да почнам: Искрено со Љупка Наскова- Љубисављевиќ, сопругата на Дуле

Дарија се бореше за живот посилно и од мене: Емотивна приказна на Александра и предвреме роденото дете

Дарија се бореше за живот посилно и од мене: Емотивна приказна на Александра и предвреме роденото дете

Сузана Турунџиева: Маленко не е дораснат за улогата на родител

Сузана Турунџиева: Маленко не е дораснат за улогата на родител

Запросување на Божик, венчавка на Велигден: Љубовната приказна на Миле Јанакиески

Запросување на Божик, венчавка на Велигден: Љубовната приказна на Миле Јанакиески