30 Јуни, 2022
0.0260

ВИЕ СТЕ ЦЕЛОСЕН ХАОС, ВИЕ СТЕ СРАМОТА; НИЕ СМЕ НАВИКНАТИ НА ОВОЈ ЦИРКУС - Еди Рама жестоко во Брисел

Објавено во: Балкан 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Aлбанскиот премиер Еди Рама им се обрати со висок тон на бугарските новинари пред влегувањето на состанокот со лидерите на ЕУ во Брисел.

„Вие сте хаос, целосен хаос. Вие сте срамота. Срамно е членка на НАТО да држи во заложништво две други земји од НАТО, додека во задниот двор на Европа се води војна. Се разбира, не е пријатно да гледаме како други 26 држави демонстрираат немоќ“, изјави Рама пред бугарските новинари.


Македонија и Албанија треба во пакет да ги почнат пристапните преговори со ЕУ, но и двете земји се блокирани од бугарското вето за Македонија.

Македонскиот премиер одби да даде изјава.

„Уште го чекаме Годо? Не, ние сме навикнати на овој циркус и сме повеќе од кога било посветени да ги поведеме нашите земји и регионот кон модернизација со нескршлив Европски дух“.

Вака напишал албанскиот претседател Рама под слика со македонскиот премиер, Димитар Ковачевски. Фотографијата веројатно е сликана пред започнувањето на денешниот самит за Западен Балкан во Брисел каде Рама, Ковачевски и нивниот колега Александар Вучиќ од Отворен Балкан сепак решија да присуствуваат.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово