16 Февруари, 2019
0.6177
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Виктор Василевски од Grind House: Скејтбордингот не е само спорт, тоа е заедница каде не постојат предрасуди

Објавено во: Стил 06 Ноември, 2018

Пред да стане глобален феномен и начин живот со децении по асвалтните улици секаде низ светот се кинат малите тркала под даските и со тоа веќе се чини дека скејтбордингот го пронаоѓа своето место меѓу „традиционалните спортови“. Скејтбордингот не е само екстремен спорт или субкултура, тој пред сè е животен стил. За развивањето на скејтбордингот во Македонија, за изградбата на скејт - парковите, за ширењето на оваа култура и за идејата околу формирањето на Grind House-Mk поразговаравме со Виктор Василевски.

„Идејата дојде многу спонтано уште во 2010-2011 година. Неколку години пред да се формира Grind House Skopje, се собиравме на скејт со помладата генерација скејтери на кејот на Камен мост, каде што заедно изработувавме импровизирани рампи за да возиме. Еден од помладата генерација скејтери, Небојша Илиевски даде идеја да направиме група на Фејсбук - Grind House-Mk за да се договараме за возење, да споделуваме иформации, да постираме слики, видеа...“, ни раскажа Виктор.

Целиот текст читајте го на Хаштаг.мк, тука.

Можеби ќе ве интересира

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

А кој ќе ме научи да балансирам?

А кој ќе ме научи да балансирам?

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“