07 Јули, 2020
0.0445

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

Објавено во: Балкан 19 Февруари, 2020

Бугарската влада дава пари за организации на Бугари и во Македонија. 

Bладата во Софија денеска реши да одвои 500.000 лева (околу 260.000 евра) за финансирање на проекти на Бугарите во Албанија, Србија, Косово, Украина, Молдавија, како и на граѓански организации со бугарска самосвест во Северна Македонија, објави бугарската национална телевизија БНТ. 

БНТ јавува дека целта на оваа владина одлука е да им се помогне на организациите за подобрување на нивната инфраструктура, да се создадат можности за проширување на дејноста, за зачувување на нивниот бугарски идентитет и за присуство во јавноста во државите во кои живеат.

Парите ќе бидат распределени преку буџетот за 2020 година на бугарското Министерство за надворешни работи.

Можеби ќе ве интересира

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово