25 Јуни, 2022
0.0258

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Познатиот албански навивач Исмаил Морина - Балисти утрово е уапсен од властите во Кукс. Веста е објавена на неговиот Фејсбук профил. На неговото апсење реагираше и лидерот на Демократската партија, Сали Бериша, кој верува дека ќе биде испорачан во Белград поради управување на дрон на стадионот во Белград, и побара негово итно ослободување од затвор.

„Барам негово итно ослободување. Драги пријатели, по наредба на Еди Рама, Исмаил Морина беше уапсен веднаш штом стапна на својата земја како одмазда за дронот што го лансираше на стадионот во Белград со ликовите на Исмаил Ќемали и Иса Булетини.  Оттогаш, Исмаил Морина стана најпрогонуваниот човек на Балканот. Рама и Вучич, односно нивните тајни служби поставија стапици против Балисти и измислуваа обвинувања без никаква основа. Најостро го осудувам апсењето на Морина и барам негово итно ослободување. Ги повикувам сите меѓународни организации за човекови права да интервенираат за негово итно ослободување и да го осудат политичкиот прогон на Морина од озлогласениот бином Рама-Вучиќ“, напиша Бериша.

Исмаил Морина во 2017 пушти дрон со знаме на Голема Албанија на квалификацискиот натпревар за Европското првенство помеѓу Србија и Албанија. Министерството за правда на Србија тогаш побара од Хрватска, каде што престојуваше Морина, тој да им биде испорачан што побрзо. Србија бара тој да биде осуден за предизвикување национална омраза и нетерпеливост, а постапката ќе се води во Врховиот суд во Белград.


Можеби ќе ве интересира

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка