18 Април, 2021
0.0213

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Објавено во: Македонија 06 Март, 2021

Зоран Заев преживеа во Собранието, каде што и беше изгласана доверба на неговата влада, но го преживеа и бегството и појавувањето на Сашо Мијалков. Тоа беа многу турбулентни седум дена за него и неговата иднина во политиката.

Ова меѓу другото го зборува новинарот Васко Ефтов во својата најнова емисија Во центар, во која го поставува прашањето за тоа каково сценарио се спроведувало во земјава во тие неколку турбулентни денови.

„Само на прв поглед тие два настани не се поврзани меѓу себе. Секој кој барем малку се разбира во политика го гледа ракописот на едно сценарио кое се спроведува(ше) во Македонија.

Сценариото, во таа еуфорија, беше кажано - Сашо Мијалков на слобода, а Христијан Мицкоски премиер. И тоа сценарио не се оствари.

Времето кое доаѓа ќе открие многу работи кои ќе бидат големо изненадување, да не речеме шокирање за македонската јавност. Малку фалеше работата да оди во друг правец. Затоа е така голема нервозата кај оние кои веќе гледаа како го фаќаат гулабот на гранка, за на крај да останат и без врапче во раката“, е дел од анализата на Васко Ефтов.

Можеби ќе ве интересира

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина