20 Јануари, 2019
0.3242
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Во регионот вонредна состојба поради студот и снегот

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2019

Вонредна состојба е на сила во Нови Варош, Лучани, Рашка и Ивањица, а исто така и во Краљево и Ариље во Србија. 

Причините за прогласување на вонредна ситуација се непроодните патишта, што предизвикало отсеченост на домаќинствата, невозможност да да се одржуваат ниту настави во училиштата и отежнато е снабдувањето со електрична енергија.

Од „Патишта Србија“ информирале дека сообраќајот на државните патишта во земјата се одвива отежнато и дека 1.800 лица од нивната екипа се излезени на терен со сите расположиви машини и камиони за посипување и чистење на снег.

Врнежите од снег не запираат. Се апелира граѓаните да не излегуваат до дома ако немаат потреба. 

Можеби ќе ве интересира

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Соседите во топ 10 најљубезни домаќини за туристите

Соседите во топ 10 најљубезни домаќини за туристите