01 Декември, 2023
0.0265

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Ново апсење на Косово. Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби и запленет е арсенал оружје, информираше денеска косовската полиција. 

Тие се уапсени во хотел, а запленети се две возила, едно оклопно возило, како и едно тешко возило - багер, во кое е пронајдено поголем број различно оружје.

Меѓу запленетите оружја имало пушка од 30 мм, две долги пушки или митралези, еден снајпер, минофрлач и автоматска пушка, 74 чаури за пушката АК47, девет панцири и друга опрема.

Во Бањскиот манастир се пронајдени две пушки АК47 и еден панцир, кои наводно се одземени од локацијата каде што е убиен припадник на полицијата на Косово.

Дополнително, во соопштението се додава дека полициски единици се стационирани во атарот на селото Бањска и дека „таму го обезбедуваат и овозможуваат и пружаат помош според потребите и барањата на мештаните“.

Вкупниот број на уапсените за кои се смета дека се поврзани со пукањето во село Бањска и убиството на припадник на полицијата на Косово, е зголемен на осум, објави српски Телеграф.

Косовските власти тврдат дека шест лица од групата која изврши напад, се повредени и се лекуваат во Нови Пазар и бараат Србија да ги испорача овие луѓе. 

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата Срби, кои беа убиени во Бањска, по нападот врз косовската полиција во неделата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Владата на Република Српска го прогласи 27 септември за Ден на жалост поради „трагичните настани на Косово“. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ХРВАТСКА: Уште еден производ е повлечен од продажба

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ХРВАТСКА: Уште еден производ е повлечен од продажба

ИВИЦА ДАЧИЌ: Замолувам да не ни се држат лекции од страна

ИВИЦА ДАЧИЌ: Замолувам да не ни се држат лекции од страна

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана