01 Октомври, 2022
0.0295

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ ОД УБИСТВОТО НА ЈОВАН ВУКОТИЌ ВО ИСТАНБУЛ - Турчин за ликвидацијата добил 1,5 милиони евра

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

На Јован Вукотиќ (42), водачот на кланот Шкаљарскиот клан, кој беше брутално убиен во Истанбул, џелатите наводно со месеци се обидувале да му влезат во трага, бидејќи во август минатата година ја напуштил Црна Гора и потоа му се губи секаква трага.

Сега се појавија нови детали за атентатот на Вукотиќ, но и видео од ликвидацијата.

Лидерот на криминалната организација Бариш Нек, кој за атентатот добил 1,5 милиони евра од ривалската кавачка банда, им наредил на своите луѓе да го „убијат Вукотиќ“, јавуваат турските медиуми.

Во Шишли, Истанбул, на 7 септември беше извршен вооружен напад врз автомобил. Цел на нападот бил Јован Вукотиќ, водачот на криминалната група „Шкалјари“. Вукотиќ, водачот на бандата, е убиен со четири куршуми од атентатор кој со мотор му се приближил на автомобилот.

Забележано е дека Вукотиќ, кој илегално влегол во Турција, бил убиен во вооружен напад на двајца напаѓачи на мотор во истанбулскиот кварт Шишли, додека неговата сопруга и детето, како и возачот го преживеале нападот.

Кај Вукотиќ кој починал, заедно со неговата бремена сопруга и двегодишниот син бил пронајден лажен пасош издаден на име на Предраг Поповиќ.

Да потсетиме, Вукотиќ беше убиен во тој турски град на 8 септември, пред очите на бремената сопруга, ќерката и возачот Е.К., кога оделе кон трговскиот центар. Двајца напаѓачи на мотор се приближиле до автомобилот и испукале четири куршуми кон водачот на „скаљарац“. Осум дена подоцна турската полиција го уапси роднината на Радој Звичер, водачот на „Кавчанците“, Радој Живковиќ, потоа Здравко Перуновиќ и уште 10 лица, меѓу кои и убиецот и други логистичари.

Извор и видео на: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?