16 Јуни, 2021
0.0269

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

Објавено во: Македонија 30 Октомври, 2020

Неверојатна приказна за огромна циста која била извадена преку операција кај млада жена во земјава. На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје жената била примена во тешка здравствена состојба, бидејќи имала циста во стомакот која тежела 90 килограми.

Оваа сторија ја објави Канал 5 телевизија.

Интервенцијата ја направил тимот на медицинскиот персонал заедно со гинекологот Игор Алуловски, како и голем тим анестезиолози. Тие врз четириесет и петгодишната жена извршиле петчасовна овна операција. 

„За да ја извршиме операцијата, моравме прво да го испразниме туморот. Беше извадена околу 65 литри густа течност, а самиот тумор тежеше близу 90 килограми. Пациентката беше донесена во крајно влошена состојба, во аспект на дишењето и работата на другите органи низ целото тело“, изјави Алуловски за „Канал 5“.

Големината на цистата е досега најголема циста извадена од човек во Македонија, но и во Европа. Цистата започнала да расте од матката на жената по што се проширила низ целиот стомак. Таа создала труење на крвта, а големината на истата правела притисок врз ребрата и срцето. 

Погледнете го видеото.


Можеби ќе ве интересира

Бугарија не ја менува позицијата кон Македонија

Бугарија не ја менува позицијата кон Македонија

Измамници лажат граѓани дека нивни блиски прегазиле дете и бараат пари да не одат во затвор

Измамници лажат граѓани дека нивни блиски прегазиле дете и бараат пари да не одат во затвор

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Втор ден по ред нема починати од коронавирусот, Maкедонија е на листата безбедни земји

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Втор ден по ред нема починати од коронавирусот, Maкедонија е на листата безбедни земји

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ГРАЃАНИТЕ ГЛЕДАА ШТО СЕ СЛУЧУВА: Гори висококатница во центарот на Скопје, но ова е само вежба

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ГРАЃАНИТЕ ГЛЕДАА ШТО СЕ СЛУЧУВА: Гори висококатница во центарот на Скопје, но ова е само вежба

Седумдесет и двегодишен Црногорец е пронајден мртов во куќа во Скопје

Седумдесет и двегодишен Црногорец е пронајден мртов во куќа во Скопје

Ќучуков: Дури и Грција успеа да стане пријател на Македонија, а Бугарија е во стапица

Ќучуков: Дури и Грција успеа да стане пријател на Македонија, а Бугарија е во стапица

Втор ден нема починати, но коронавирусот досега однесе 5.472 животи

Втор ден нема починати, но коронавирусот досега однесе 5.472 животи

Жител на Теарце се заканувал на новинари

Жител на Теарце се заканувал на новинари

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажа загриженост за темпото на пристапување во ЕУ

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажа загриженост за темпото на пристапување во ЕУ