23 Октомври, 2019
0.0215

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги повика српските политички претставници во БиХ да покажат целосно воздржаност по усвојувањето на Декларацијата на СДА, бидејќи секој конфликт ќе значи „економски колапс и крај за сите нас“.

Вучиќ се состана со членот на српското претседателство Милорад Додиќ во Белград, со претставници на парламентарните партии и на високи официјални претставници на Република Српска кои го информираа за состојбата во БиХ по одлуката на СДА за усвојување на Декларацијата во која се повикува на формирање на Република Босна и Херцеговина.

Говорејќи пред новинарите по состанокот, Вучиќ потсети дека Србија, како потписник на Дејтонскиот договор, е гарант за нејзиното спроведување и дека е должна да одговори на какво било нарушување при документирањето.
„Разговаравме за декларацијата на СДА. Јас нема да ја дадам својата пресуда. Луѓето на РС изразија уникатен став против содржината на Декларацијата и неколку други документи што ги донесоа“, рече Вучиќ, истакнувајќи дека сите политички претставници на Србите од БиХ се согласиле на три прашања: опстанокот на Република Српска, негативниот став кон Декларацијата на СДА и желбата за подобар однос со Србија.

"Мора да бидеме воздржани. Ние, исто така, ги покануваме претседателот Додиќ, и претседателот Цвијановиќ и сите наши луѓе зад мене од РС, да покажат целосна воздржаност, да не дејствуваме премногу набрзина, да дејствуваме во согласност со интересите на Српска, Србија, би рекол и БиХ , да дадеме се од себе за да го зачуваме мирот и стабилноста. Секој конфликт би значел економски колапс и крај за сите нас. Затоа е важно да се повикаат сите актери да ги смират тензиите и да го почитуваат Дејтонскиот договор “, рече Вучиќ.

Тој повтори дека Србија го поддржува постоењето на БиХ како единствена држава, со два ентитета: Република Српска и Федерацијата на БиХ со сите свои надлежности и договорот на трите конститутивни народи.


Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор