23 Април, 2024
0.0241

ВУЛИН ДО БАКОЈАНИ: Грција стана голема земја способна за големи подлости

Објавено во: Балкан 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Дора Бакојани покажа дека Грција стана голема земја способна за големи подлости, вели  основачот на српското Социјалистичко движење, Александар Вулин. 

Тој зборуваше за промената на ставот на Грција во однос на членството на Косово во Советот на Европа, пренесува „Политика“.

„Кога Австро-Унгарија побара од воениот премиер на Грција да им го ускрати гостопримството на остатоците од српската војска и држава, Венизелос одговори дека Грција е ‘премала земја за толку голема подлост’. Со препораката зa Косово за членство во Советот на Европа, Дора Бакојани покажа дека Грција стана голема земја способна за големи подлости. Радувај се, турски свете, територијата наречена Косово оди меѓу државите по препорака на Грција, нека се подготви Северен Кипар“, изјави Вулин.

Остро ја осуди главната известувачка за приемот на Косово во Советот на Европа, Дора Бакојани која тврдеше дека ако Косово влезе во Советот на Европа, тоа ќе биде добро за српското малцинство. Србија не се сложува со ова тврдење на Бакојани. Се очекува дека месецов, Косово ќе влезе во Советот на Европа. Неколку европски земји не го признаваат Косово. Србија лобираше што повеќе држави да го повлечат признавањето на Косово. 

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот