20 Септември, 2018
0.3282
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Заборавете на Санторини: На овој остров ќе најдете плажи какви досега не сте виделе во цела Грција

Објавено во: Стил 10 Јули, 2018

Куфонисија, во превод „глуви острови“ ни случајно не се викаат вака. Наменети се за вистинските љубители на природата, тишината и мирот, а повторно го содржат се она што ви е потребно за да поминете незаборавен одмор во кој ќе уживате и ќе бидете безгрижни. Потребно е отприлика половина дена за да се навикнете на опуштената клима на островот и да го искусите гостопримството на жителите кои во тоа најмногу ќе ви помогнат.

Плажи какви не сте виделе никаде

Плажите на Куфонисија се магија за очи, а ваквата тиркизна боја на морето ретко каде се среќава. До сите плажи можете да стигнете со локално бродче, автомобил или автобус, па дури и пеш.


-Првата е плажата Фанос, па следи Писина, наменета за љубителите на скокови. Малку пред плажата Пори ќе го видите „Ѓаволско око“ , сочинето од мали школки за љубителите на пливањето.


-После Пори доаѓа Гала, што во превод значи „Млеко“ и навистина го оправдува своето име кога после силните ветрови се направи густа морска пена. Е, тука и тоа како може да си играте со брановите


-А тука е и плажата во пристаништето која е совршена за водени спортови.

-Ако на островот сте доволно долго да ги посетите сите плажи, тогаш може да се упатите на пикник на Долниот Куфониси, дивиот остров со рајски плажи оддалечен дури 200 метри од горниот.

Основна егзистенција на локалното население е туризам и риболов.

На тие плажи може да вкусите единствени грчки рецепти и да уживате во сјаен амбиент.foto: thinkstock/ discover greece/ greece.com


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

(ФОТО) ОВА СЕ ВИКА ЛУКСУЗ: Видете каков авион има катарското кралско семејство

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат

СЛИКА НА ВЕКОТ: Eве како животните си помагаат