21 Февруари, 2019
0.2787
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Заборавете на Санторини: На овој остров ќе најдете плажи какви досега не сте виделе во цела Грција

Објавено во: Стил 10 Јули, 2018

Куфонисија, во превод „глуви острови“ ни случајно не се викаат вака. Наменети се за вистинските љубители на природата, тишината и мирот, а повторно го содржат се она што ви е потребно за да поминете незаборавен одмор во кој ќе уживате и ќе бидете безгрижни. Потребно е отприлика половина дена за да се навикнете на опуштената клима на островот и да го искусите гостопримството на жителите кои во тоа најмногу ќе ви помогнат.

Плажи какви не сте виделе никаде

Плажите на Куфонисија се магија за очи, а ваквата тиркизна боја на морето ретко каде се среќава. До сите плажи можете да стигнете со локално бродче, автомобил или автобус, па дури и пеш.


-Првата е плажата Фанос, па следи Писина, наменета за љубителите на скокови. Малку пред плажата Пори ќе го видите „Ѓаволско око“ , сочинето од мали школки за љубителите на пливањето.


-После Пори доаѓа Гала, што во превод значи „Млеко“ и навистина го оправдува своето име кога после силните ветрови се направи густа морска пена. Е, тука и тоа како може да си играте со брановите


-А тука е и плажата во пристаништето која е совршена за водени спортови.

-Ако на островот сте доволно долго да ги посетите сите плажи, тогаш може да се упатите на пикник на Долниот Куфониси, дивиот остров со рајски плажи оддалечен дури 200 метри од горниот.

Основна егзистенција на локалното население е туризам и риболов.

На тие плажи може да вкусите единствени грчки рецепти и да уживате во сјаен амбиент.foto: thinkstock/ discover greece/ greece.com


Можеби ќе ве интересира

Запознајте го најинтелигентното дете во Европа: Има само 9 години, а веќе е на факултет!

Запознајте го најинтелигентното дете во Европа: Има само 9 години, а веќе е на факултет!

Поучна приказна: Каменот на мудрата жена!

Поучна приказна: Каменот на мудрата жена!

(ФОТО) Ирена Спировска среќно вљубена: Водителката го покажа момчето

(ФОТО) Ирена Спировска среќно вљубена: Водителката го покажа момчето

Моето време и Твоето време

Моето време и Твоето време

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник