25 Април, 2019
0.0236

Заев ги објави имињата на Албанците кои ги предложил за претседателски кандидати

Објавено во: Македонија 15 Април, 2019

Аналитичарот Алберт Муслиу, градоначалниката на Тетово, Теута Арифи, и бизнисменот Имер Семани се имињата на Албанците кои премиерот Зоран Заев ги предложил како едни од номинираните кои би можеле да добијат поддршка од СДСМ и владината коалиција да бидат кандидати за претседател на Македонија кога се уште на површина не исплива изборот на Стево Пендаровски.

Ова денеска го откри Заев во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21. На дебатата беше присутен споменатиот Муслиу па и самиот беше изненаден што тој самиот се нашол во комбинација да биде предложен.

Тој рече дека на изборот на Пендаровски како конечен избор за поддршка влијаеле ДУИ и другите албански партии во владината коалиција, а доколку се прашувал исклучиво тој и СДСМ најверојатно би биле предложени некој од вицепремиерите Оливер Спасовски или Радмила Шекеринска.

Можеби ќе ве интересира

Возачот и сопственикот на „Дурмо турс“ ослободени од притвор

Возачот и сопственикот на „Дурмо турс“ ослободени од притвор

ФОКУС НA ДЕНОТ: Метлата на Заев, законите „на Иванов“, клеветења во ИВЗ

ФОКУС НA ДЕНОТ: Метлата на Заев, законите „на Иванов“, клеветења во ИВЗ

ИВЗ побара извинување од Заев

ИВЗ побара извинување од Заев

Бујар Османи: Али Ахмети одлучува за министрите

Бујар Османи: Али Ахмети одлучува за министрите

Вработувањата на ќерката на Џафери и синот на Мисовски биле чисти

Вработувањата на ќерката на Џафери и синот на Мисовски биле чисти

Антикорупциска со прекршочни пријави против Иванов и Бектеши

Антикорупциска со прекршочни пријави против Иванов и Бектеши

Заев: Некои министри се многу бавни во администрирањето

Заев: Некои министри се многу бавни во администрирањето

ВМРО-ДПМНЕ против државна интервенција во ИВЗ: СДСМ собира поени

ВМРО-ДПМНЕ против државна интервенција во ИВЗ: СДСМ собира поени

Собранието проработе среде претседателски избори, изгласани „законите на Иванов“

Собранието проработе среде претседателски избори, изгласани „законите на Иванов“